Metoda Uprawy Screen of Green (ScrOG)

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu

Screen of Green, w skrócie „ScrOG”, to technika uprawy marihuany, która skupia się na możliwie jak najbardziej wydajnym wykorzystaniu growroomu. Rośliny za pomocą siatki są w taki sposób trenowane, aby w czasie fazy wegetatywnej rosły horyzontalnie, dzięki czemu każda część rośliny otrzymuje taką samą ilość światła.

Aby uprawiać metodą ScrOG nad młodymi roślinami umieszczamy siatkę. Podczas gdy roślina rośnie, każda jej gałąź jest wyginana w dół i przywiązywana do siatki tak, aby roślina rozrastała się wszerz, a nie do góry. Można też nie podpinać gałązek tylko za każdym razem przeplatać je przez siatkę. Wtedy nasza siatka musi jednak być dobrze przymocowana, aby roślina nie wypychała jej do góry.

W tej metodzie uprawy chodzi o to, aby wyrastające wierzchołki rośliny były równomiernie porozmieszczane i utrzymane na jednej wysokości do momentu, aż cała siatka będzie pokryta rośliną. W momencie, gdy rośliny zaczynają kwitnąć (w przypadku roślin pełnosezonowych zmieniamy cykl naświetlania na 12:12 godzin, a w przypadku roślin autofloweringowych same zaczynają kwitnąć), wszystko samo się potoczy.

Inaczej niż przy innych metodach uprawy Scrogging nie produkuje apikalnie dominującej koli. Wszystkie pąki otrzymują takie same światło. Roślina reaguje na to tym, że wszędzie równomiernie rozmieszcza hormony wzrostu, dzięki czemu wyrastają pąki o takiej samej wielkości.

Przy tej technice używa się minimalną ilość roślin. W growboxie o powierzchni 1m² wystarczyłaby tylko jedna roślina, aby w szybkim czasie zapełnić całą jego powierzchnię. Faza wegetacji jest podobna do uprawy niemodyfikowanej, ponieważ w normalnym przypadku rośliny nie są przycinane. Gałęzie, które zwykle znajdują się niżej na roślinie, gdzie otrzymywałyby mniej światła i mniej hormonów, teraz są tak trenowane, aby leżały horyzontalnie i tym samym otrzymują tyle samo światła co reszta rośliny.

Czego będziesz potrzebować?

• Wybrane przez Ciebie rośliny marihuany z nasion albo klonów.
• Doniczki o minimalnej pojemności 12l aż po taką wielkość, w której chcesz uprawiać.
• Siatka o oczkach wielkości 5–10cm (niektórzy sami robią siatkę z gałęzi bambusa).
• Sznurek, drut albo jakikolwiek przedmiot do przywiązywania gałęzi.

Metoda

  1. Umieść siatkę w odstępnie ok. 20cm nad krawędzią doniczki.
  2. Każdej roślinie daj siatkę o minimalnej powierzchni 30 x 30cm.
  3. Nowe gałęzie poprowadź pod siatką i je przewlecz, aby zainicjować boczny wzrost.
  4. Przywiąż je albo pozostaw, aby utrzymywała je siatka.
  5. Trenuj tak rośliny do momentu, aż 70% siatki będzie nimi pokryta i teraz przestaw roślinę na cykl kwitnienia.
  6. Reszta wolnego miejsca na siatce zapełni się w momencie, gdy wyrosną pąki.
  7. Sprawdź powierzchnię pod siatką, czy tam nie wyrosły jakieś niepożądane gałęzie.

Cenne wskazówki dla scroggingu:

Przepływ powietrza
Przepływ powietrza jest ważny, aby pomóc w utrzymaniu cyklu wilgoci i suszy poprzez wyparowywanie oraz wymianę gazową na powierzchni liści. Aparaty szparkowe, poprzez które dochodzi do wymiany gazowej, znajdują się na spodniej części liści.

Ze względu na to, że scrogging umożliwia płaski, a nie korytarzowy przepływ powietrza pomiędzy łodygami, trzeba szczególnie zwracać uwagę na wydajne wietrzenie zarówno nad siatkami jak i pod nimi.

Opieka
Regularnie usuwaj liście znajdujące się przy ziemi, aby wspomóc wzrost w koronie rośliny. Usuń wszystkie liście, które znajdują się pod siatką i sprawdzaj, czy nie rosną nowe, które też będziesz usuwał. Liście pod siatką otrzymują mało albo w ogóle nie dostają światła i stanowią ryzyko chorób.

Mądrze wybieraj genetykę, którą chcesz uprawiać
Jeśli decydujesz się na uprawę metodą ScrOG, musisz dobrze przemyśleć kwestię odmiany, którą chcesz uprawiać i która będzie się nadawała do tej techniki. Chodzi o to, o ile roślina się powiększa podczas kwitnienia.

Wiele roślin z dominacją Indici nie rozrasta się w ogóle albo w minimalnym stopniu w momencie, gdy przełączamy ją z naświetlania 18:6 na 12:12 i uzupełniają węzły, które istnieją do fotoperiodycznej zmiany. Jednej małej Indice będą musiały zostać udostępnione niemalże wszystkie węzły na jeden porządny pąk.

Inaczej sprawa ma się u Sativ, które w tych samych warunkach niemożliwie się rozrosną. Zmiana u Sativ przy dwóch czy trzech węzłach nad siatką da jednak jeszcze dosyć zadowalający rozrost.

Większość odmian dobrze zachowa się przy użyciu metody screen of green, podczas gdy niektóre z nich będą się wyróżniały. Po prostu spróbuj, a na pewno nie pożałujesz.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.