Grzybnia Mikoryzy w Uprawie Roślin Konopi Indyjskich
Jaki Zalety Czerpią Rośliny Marihuany z Mikoryzy
W ostatnich latach nauka sztuki ogrodnictwa dostrzegła niezwykłe korzyści z wprowadzenia do uprawy roślin organizmów glebowych, takich jak grzybni mikoryzowej, w celu zwiększenia zawartości składników odżywczych, zwalczania chorób, a nawet uzupełnienia źródła wilgoci, jeśli to konieczne. Dzięki temu duże plony są niemalże gwarantowane.
Co To Jest Mikoryza?
Mikoryza to termin opisujący symbiotyczny związek między korzeniami roślin i grzybami. Związek ten zaczyna się, gdy nitkowate struktury, znane jako strzępki, przenikają naskórek korzeni rośliny. Grzyby następnie kolonizują korzenie i rozprowadzają sieć strzępek w całej glebie, zwiększając tym samym powierzchnię absorbującą dla wchłaniania składników odżywczych przez roślinę.
Podczas gdy dwa najbardziej znane rodzaje grzybów mikoryzowych to grzyby ektomikoryza i mikoryza, w rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów zidentyfikowanych. Ponadto istnieje ponad 150 znanych gatunków w różnych strefach klimatycznych i glebach na całym świecie.
Jak Działa Mikoryza?
Grzybnia mikoryzy jest członkiem rodziny złożonych organizmów, o których dziś wiadomo, że są bardzo korzystne dla wzrostu i jakości roślin. Z reguły większość gleb bogatych w minerały zawiera już grzyby mikoryzowe, ale ze względu na dzisiejsze problemy, takie jak przeciążona gleba, uprawiane pola i nowa zabudowa, większość tych gleb ma często zbyt niską zawartość naturalnych grzybów mikoryzowych, aby wspomagać prawidłowy wzrost.
Ponieważ grzyby mikoryzowe są pasożytnicze, skolonizują tylko niektóre rośliny, co oznacza, że na niektórych glebach lokalne grzyby nie będą w stanie Ci pomóc. Dlatego zasada jest taka, że najlepiej jest mieszać nowe grzyby mikoryzowe z ziemią podczas sadzenia świeżych roślin.
W przypadku metod uprawy bezziemnej kluczowe jest ręczne dodawanie grzybów mikoryzowych, ponieważ systemy te na ogół nie zawierają bardzo potrzebnych pożytecznych organizmów.
Jeśli wszystko zrobiłeś dobrze, rezultatem jest lepsze nasycenie składników odżywczych i wchłanianie przez korzenie roślin. Mikoryza jest szczególnie pomocna w absorpcji niezbędnych pierwiastków, takich jak fosfor, cynk, mangan, miedź i inne niezbędne składniki odżywcze. Z kolei roślina dostarcza grzybom wysięki (węglowodany).
Większa Zawartość Składników Odżywczych
Grzyby mikoryzowe są jak mali górnicy w glebie, którzy znajdują składniki odżywcze i dostarczają je z powrotem do roślin w celu zdrowszego wzrostu. Zmniejsza to również konieczność stosowania syntetycznych nawozów w celu wsparcia solidnego rozwoju rośliny.
Więdnięcie
Grzyby mikoryzowe mogą wchłaniać wilgoć z medium uprawowego i w razie potrzeby przenosić ją do strefy korzeniowej rośliny. To z kolei zmniejsza lub spowalnia potencjalne ryzyko więdnięcia rośliny spowodowanego stresem związanym z niedoborem wody.
Ochrona Przed Toksycznością
Wykazano, że grzyby mikoryzowe chronią rośliny przed wysoką toksycznością soli i mikroelementów.
Zdrowsze Korzenie
Grzyby mikoryzowe chronią rośliny przed ryzykiem gnicia korzeni poprzez wychwytywanie odpadów korzeniowych, takich jak węglowodany, oraz poprzez wspomaganie powstawania grubszych ścian komórkowych w jądrze, co utrudnia wnikanie niepożądanych patogenów.
Większe Zbiory
Rośliny zaopatrywane w grzyby mikoryzowe wydają naturalnie większe plony. Dotyczy to jednak w szczególności roślin, które zostały zasadzone w glebie niskiej jakości, nie nawożonej.
Krótko mówiąc, istnieje wiele powodów, dla których te maleńkie grzyby powinny znaleźć się na liście przydatnych pomocników do uprawy. W końcu użycie grzybów mikoryzowych oznacza wspaniałe zbiory i zdrowsze rośliny.
0 komentarzy