Naturalne i Nieszkodliwe Alternatywy Dla Regulatorów Wzrostu i Rozwoju Roślin
Rośliny konopi są już od milionów lat uprawiane bez nawozów i innych substancji, które wpływają na ich wzrost. Jednak uprawa roślin przez człowieka niesie ze sobą pewną potrzebę optymalizacji. Oczywiście głównie chodzi o zwiększenie plonu, dlatego nawozy stały się w dzisiejszych czasach niszą rynkową.
Niestety, do tego celu stosowane są również substancje budzące obawy, takie jak regulatory wzrostu i rozwoju roślin czy też roślinne hormony. Należy tego unikać, ponieważ zwiększa to plony, ale stosowanie tych narzędzi wiąże się ze znacznym ryzykiem dla zdrowia. Istnieje jednak kilka naturalnych alternatyw, które są całkowicie nietoksyczne i mogą w umiarkowany sposób zoptymalizować wydajność rośliny.
Chitozan
Chitozan jest związkiem wytwarzanym z chityny. Jego produkcja często odbywa się poprzez gotowanie chityny wraz z ługiem sodowym. Chityna jest szeroko występującym w przyrodzie materiałem budulcowym struktur szkieletowych wielu zwierząt. Odporne struktury komórkowe owadów i skorupiaków składają się w dużej mierze z chityny. Uzyskany z niej chitozan ma kilka pozytywnych właściwości, które czynią go również interesującym do uprawy konopi. Wprowadzony do gleby, chitozan zwalcza kilka rodzajów grzybów chorobotwórczych, które mogą osłabić roślinę. Nie atakuje jednak grzybów mikoryzy przydatnych dla rośliny, a wręcz stymuluje ich wzrost.
W badaniach potwierdzono, że chitozan znacznie poprawia wzrost korzeni rośliny. W ten sposób można zwiększyć wchłanianie składników odżywczych, a tym samym wydajność. Chitozan można również w postaci rozcieńczonej rozpylać bezpośrednio na roślinę. Powoduje to większą odporność na ciepło lub zimno. W ten sposób można uzyskać również bardziej owocne kwiaty. Badania wykazały, że poprzez rozpylanie chitozanu na rośliny można poprawić produkcję niektórych medycznie istotnych składników.
Triakonanol
Triakonanol należy do grupy alkoholi tłuszczowych i występuje naturalnie, na przykład w pszczelim wosku. Substancja ta może znacznie poprawić wzrost rośliny, a tym samym zwiększyć jej wydajność. Ze stosowania tego środka wymierne korzyści czerpią zarówno korzenie, jak i kwiaty. Poprawia on również fotosyntezę, jeden z najważniejszych procesów dla wydajnej rośliny.
Triakonanol można dodać do podłoża lub rozpylać na roślinę. Chociaż ten regulator wzrostu ingeruje w niektóre procesy enzymatyczne i hormonalne w metabolizmie roślin, jego stosowanie nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.
Fitohormony
W roślinach występuje wiele hormonów, które są subsumowane pod nazwą fitohormony. Fitohormony odgrywają kluczową rolę we wzroście, a także w dojrzewaniu kwiatów i owoców. Hormony te można również sztucznie dostarczać roślinom przez podłoże, poprawiając w ten sposób odpowiednie procesy.
W tym przypadku dodaje się tylko umiarkowane ilości hormonów, które i tak już w sposób naturalny występują w roślinie. Dlatego nie ma zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, jeśli roślina zostanie później spożyta. Na rynku jest kilku dostawców, którzy oferują preparaty złożone z różnych fitohormonów.
Jedną z najważniejszych grup substancji fitohormonów są auksyny. Są to organiczne związki kwasu octowego o działaniu hormonalnym. Auksyny kontrolują wiele procesów wzrostu w roślinie, takich jak wzrost lub tworzenie gałęzi. Nawet właściwości niezbędne do przeżycia, takie jak fototropizm i geotropizm (grawitropizm), są kontrolowane między innymi przez auksyny.
Inną grupą fitohormonów są cytokininy. Są to pochodne kwasu nukleinowego adeniny. Cytokininy odgrywają ważną rolę w procesach wzrostu, a także w podziale komórek. Ponadto chronią roślinę przed infekcjami bakteryjnymi. Giberyliny, do których należy również znany z roślin kwas giberylowy, odgrywają przede wszystkim ważną rolę w tworzeniu korzeni i owoców. Dlatego są one również stosowane w sadownictwie, aby zachęcić rośliny do tworzenia większych owoców.
Również podczas uprawy konopi można wykorzystać ich pozytywne właściwości. Ważną rolę w grupie fitohormonów odgrywa również kwas abcysynowy. Ten fitohormon hamuje nadmierny wzrost i sprawia, że roślina jest bardziej odporna na stres wywołany suszą i ciepłem.
Ekstrakt z Smółki Pospolitej
Jeszcze stosunkowo nieznanym przyspieszaczem wzrostu jest ekstrakt z smółki pospolitej. Znajdują się w nim brassinosteroidy, które można zaliczyć do fitohormonów, ale istnieją pewne różnice w szczegółach chemicznych. Jest to grupa związków należących do grupy triterpenów. Strukturalnie ich struktura jest podobna do cholesterolu, na podstawie którego z kolei opierają się sterydy. Steroidy należą do hormonów, które wpływają na cały szereg procesów związanych ze wzrostem. Brassinosteroidy kontrolują wzrost długości i tworzenie gałęzi.
Ponadto sprawiają, że roślina jest bardziej odporna na ciepło, zimno i choroby. Nawet proces starzenia się liści jest kontrolowany przez brassinosteroidy. Kolejną różnicą tej grupy substancji od innych fitohormonów jest to, że są one skuteczne już w znacznie niższych dawkach. Ekstrakt z smółki pospolitej jest zalecanym środkiem wzmacniającym roślinę, który może być wchłaniany zarówno przez korzenie, jak i liście.
0 komentarzy