Różnica pomiędzy Sativa, Indica, Ruderalis oraz Hybrydami
Różnica pomiędzy Cannabis Indica i Cannabis Sativa to jeden z najchętniej omawianych tematów prze koneserów marihuany na całym świecie. Mimo to ten temat nie jest przez wszystkich do końca rozumiany i wiele ludzi wierzy, że jedyną różnicą pomiędzy roślinami Indici i Sativy jest to, czy działają one fizycznie czy na psychikę.
Rodzina rośliny cannabisu
Cannabis po raz pierwszy został sklasyfikowany w roku 1753 przez Carla Linnaeusa, szwedzkiego botanika, fizyka i zoologa. Aby przyporządkować roślinę i móc nadać nazwę organizmom, używał on do dziś powszechnie stosowanych pojęć.
W dzisiejszych czasach eksperci nadal dyskutują nad dokładną klasyfikacją rośliny Cannabisu. Niektórzy uważają, że Cannabis można podzielić na trzy różne gatunki (Cannabis Sativa, Cannabis Indica oraz Cannabis Ruderalis). Inni za to proponują, aby wszystkie wariacje uznać za podrzędne gatunki jednego głównego gatunku, czyli Cannabis Sativa.
Dla lepszego zrozumienia tego artykułu orientujemy się pierwszą teorią i przyjmujemy, że Cannabis dzielimy na trzy różne gatunki: Cannabis Sativa, Cannabis Indica oraz Cannabis Ruderalis.
Pierwszy gatunek, Cannabis Sativa, można podzielić na dwa podgatunki, Cannabis Sativa i Cannabis Sativa L. Cannabis Sativa zawiera wysoką koncentrację THC, czyli psychoaktywnego składnika aktywnego marihuany, podczas gdy drugi podgatunek, Cannabis Sativa L. go nie posiada w ogóle, albo w bardzo znikomych ilościach.
Cannabis Sativa L. to nic innego jak znana konopia włóknista, której używa się do celów przemysłowych.
Cannabis Indica, tak samo jak Cannabis Sativa, zawiera THC oraz jeszcze inne cannabinoidy, jak CBD czy CBN.
Ostatni gatunek, Cannabis Ruderalis to rzadko występująca wariacja Cannabisu o wyjątkowych właściwościach samokwitnienia.
Różnica między Indica i Sativa
Cannabis Indica i Sativa zaliczają się do ulubionych gatunków Cannabisu jeśli chodzi o uprawę marihuany i podczas gdy jedni uważają, że każde zioło wygląda, smakuje i pachnie tak samo, to istnieją jednoznaczne oznaki, że odmiany gatunku Indici i Sativy sporo się od siebie różnią i te różnice nie zawsze są widoczne gołym okiem.
Oto lista niektórych różnic pomiędzy roślinami gatunku Indica a Sativa:
Morfologia
Najprawdopodobniej największą różnicą dla growerów pomiędzy Cannabis Indica i Cannabis Sativa jest fenotyp tych roślin.
Rośliny Sativy charakteryzują się poprzez swój wysoki, niemalże jak drzewo wzrost. Pod gołym niebem Sativy mogą spokojnie osiągnąć wysokość ponad 3 metrów. Nie posiadają one zbyt wielu gałęzi i produkują jasnozielone, chude liście oraz duże kwiatostany, które rozwijają się wzdłuż gałęzi rośliny.
Rośliny Cannabis Indica wręcz przeciwnie rosną o wiele mniejsze i na dworze osiągają średnią wysokość 100 – 200cm. Jej gałęzie rosną gęsto obok siebie, przez co Indici wydają się być bardziej „krzaczaste” niż Sativy. Poza tym rozwijają one duże liście o kolorze ciemnej zieleni.
Pąki roślin Indici również rosną gęsto obok siebie, wzdłuż łodygi oraz gałęzi rośliny. Podczas gdy z reguły jej pąki są mniejsze niż pąki rośliny Sativy, to mają one skłonność do bycia bardziej zbitymi i cięższymi.
Cykl wzrostu oraz plony
Większość growerów rozpoznaje wyraźną różnicę pomiędzy cyklami wzrostu oraz plonami roślin Sativy oraz Indici.
Czas kwitnienia Indici z reguły wynosi pomiędzy 45 – 60 dni, podczas których, mimo że te rośliny są mniejsze, produkują większe plony (może to rzeczywiście być zależne od tego, że pąki Indici są gęstsze i cięższe niż te Sativy).
Sativy kwitną zazwyczaj pomiędzy 60 – 90 dni i najczęściej wytwarzają mniejszy plon. Niektóre odmiany posiadają jednak potencjał, ze względu na ogromne rośliny, produkowania ogromnego plony.
Działanie
Działanie odmian z gatunku Cannabis Indici i Sativy również są wyczuwalnie różne.
Indici są znane ze swojego silnego, kojącego działania i są używane zarówno przez pacjentów jak i przez użytkowników rekreacyjnych w celu łagodzenia bólu, przy zaburzeniach snu oraz przy innych chorobach oraz symptomach.
Przez to, że wywołują one silny, fizyczny rausz, zwany w przypadku Indici nie highem, a byciem „stoned”, wielu ludzi preferuje spożywanie odmian gatunku Indici późnym wieczorem bądź też na noc.
Odmiany Sativy mają, wręcz przeciwnie, działanie unoszące, czyli wywołują słynny „high” który, przez wielu konsumentów jest używany do zwiększenia motywacji, kreatywność oraz do poprawienia nastroju i samopoczucia.
W przeciwieństwie do odmian Indici, Sativy przez wielu konsumentów są używane w ciągu dnia albo w sytuacjach, w których chcą oni być produktywni i aktywni społecznie, bądź też w celu leczenia symptomów depresji albo ADHD.
Pochodzenie
Istnieje wiele dyskusji na temat różnego, geograficznego pochodzenia roślin Indici i Sativy. Niestety jest mało naukowych dowodów, aby potwierdzić tą teorię bądź jej zaprzeczyć. Nie ma akceptowalnego powodu dla tezy, że Cannabis Indica jest zadomowiona na indyjskim subkontynencie.
Ten gatunek po raz pierwszy został opisany w 1785 roku przez francuskiego biologa Jeana-Baptiste Lamarcka. Lamarck badał rośliny, które zebrał w Indiach. Ten gatunek nadal występuje w naturze w regionach Indii i wokół Indii. Zalicza się do nich południowa granica gór Himalajów. Poza tym rośnie ona w zimnych strefach klimatycznych oraz w wysoko położonych obszarach gór.
Dodatkowo Indie podaje się za miejsce narodzin użytkowania Cannabisu. To właśnie tam ta roślina stała się ważną częścią ludzkiej religii. W dzisiejszych czasach większość seedbanków oraz growerów uznaje ten region jako miejsce pochodzenia rośliny Cannabisu.
Jednocześnie Cannabis Sativa została poraz pierwszy sklasyfikowana w 1753 roku przez Carla Linnaeusa. Podczas gdy Linnaeus również uważał, że roślina ta miała swój początek w Indiach, pracował on w rzeczywistości z rośliną konopi, czyli Cannabis Sativa L., którą uprawiano w Europie.
Dokładne miejsce pochodzenia Cannabis Sativy nie zostało dokładnie zbadane. Gatunek ten rośnie w ciepłych strefach klimatycznych, w okolicach równika. Dlatego wielu ludzi określa cieplejsze regiony w Południowo – Wschodniej Azji, jak na przykład Tajlandia, za miejsce pochodzenia rośliny Cannabis Sativa.
Znaczenie fenotypów oraz genotypów
Jak już wspomnieliśmy, istnieje kilka wyraźnych różnic pomiędzy gatunkiem roślin Cannabis Indica a Cannabis Sativa. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że chodzi tutaj jedynie o kilka podstawowych reguł i wytycznych, których nie można zastosować na niektórych odmianach.
Jako konsument marihuany prawdopodobniej prędzej czy później trafisz na odmianę, która będzie oznaczona jako odmiana Sativy, jednak jej high będzie typowy dla odmiany z dominacją Indici, albo też na odwrót.
Jako grower może Ci się też przytrafić, że posiejesz kilka nasion odmiany gatunku Indici, ale później będziesz miał 2 albo 3 fenotypy w swoim ogrodzie, które są typowe dla Sativy, bądź też odwrotnie.
Tego typu różnice oraz odstępstwa odnoszą się do różnych fenotypów roślin marihuany. Fenotyp to wszystkie widoczne cechy danego organizmu bądź rośliny. Genotyp z kolei to genetyka, która się w nim kryje, która jest odpowiedzialna za powstanie danych cech.
Przykładowo, podczas gdy nasiona odmiany Bubba Kush posiadają tą samą genetykę, to w zależności od warunków mogą rozwinąć się wśród nich całkowicie różne rośliny. Niektóre z nich mogą bardziej przypominać Sativy niż inne.
Różne fenotypy roślin cannabisu prowadzą również do różnych profili chemicznych i zawierają różne koncentracje terpenów oraz cannabinoidów, które koniec końcem nadają danej odmianie jej charakterystyczne działanie.
Krzyżówki i hybrydy gatunków cannabisu
Hodowcy cannabisu ciągle próbują kreować i ustabilizować nowe odmiany ze specyficzną genetyką oraz szczególnymi cechami. Aby to osiągnąć mogliby skrzyżować roślinę gatunku Indici z Sativą, co w efekcie dałoby nową odmianę. Krzyżówka ta może, na przykład, posiadać właściwości Indici takie jak krótki okres kwitnienia oraz duże plony i produkują pąki, które wywołują high typowy dla Sativy.
Gdy hodowcy decydują się na coś takiego, to wynikiem ich pracy są tak zwane hybrydy. Hybrydy to odmiany, które posiadają zarówno genetykę Sativy jak i Indici. Są one dosyć lubiane, ponieważ pozwalają one hodowcom na stworzenie wyjątkowych i niepowtarzalnych odmian z wyraźnym działaniem, niezwykłym potencjałem leczniczym albo ze zdolnością dojrzewania w specjalnych warunkach.
Cannabis Ruderalis
Cannabis Ruderalis to gatunek cannabisu, który bardzo szybko stał się ulubieńcem pośród hodowców i growerów. Po raz pierwszy został on odkryty w Rosji w latach 1940 i pochodzi z południowych regionów Syberii. Rośliny gatunku Cannabis Ruderalis osiągają wysokość tylko około 60 – 80cm i jest dojrzała i gotowa do zbioru po około 7 tygodni.
Podczas gdy odmiany tego gatunku wykazują bardzo niski poziom THC, posiadają niezwykłą cechę, która odróżnia ten gatunek od reszty gatunków cannabisu. Jak większość może się domyślać, chodzi tutaj o właściwość autofloweringu, czyli samokwitnienia.
Przy kultywacji tego gatunku nie musimy zmieniać fotoperiody, aby roślina zaczęła kwitnąć. W tym przypadku kwitnienie nie zależy od cyklu naświetlania a od wieku rośliny. Jeśli ten gatunek jest zawarty w jakiejkolwiek odmianie hybrydowej, to można zbierać plony kilka razy do roku, niezależnie od godzin światła.
Niektóre seedbanki świadomie eksperymentują z wariacjami Ruderalisa i krzyżują je z odmianami gatunku Indici albo Sativy, kreując przy tym skutecznie mocne w działaniu, niezawodne i łatwe w uprawie hybrydy autofloweringowe.
0 komentarzy