Co Należy Wiedzieć o Czerwonych i Fioletowych Barwach Roślin Konopi Indyjskich?

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Chociaż rośliny marihuany często są koloru zielonego, może się zdarzyć, że przyjmą one również inne piękne odcienie. Najbardziej znanym zjawiskiem jest to, że rośliny konopi indyjskich mogą stać się fioletowe. Mogą też jednak być czerwone, brązowe i różowe czy niebieskie.

W wielu przypadkach nie ma powodu do obaw, jeśli rośliny konopi mają takie kolory. Należy jednak dokładniej przyjrzeć się i zbadać powstałym przebarwieniom łodyg roślin konopi indyjskich, zwłaszcza w przypadku odmian, które nie są do tego genetycznie predysponowane.

Co Powoduje Czerwone i Fioletowe Łodygi u Roślin Konopi Indyjskich?

Istnieje kilka powodów, dla których łodygi konopi mogą stać się purpurowe lub czerwone. Pamiętaj jednak, że na ogół istnieje różnica między zmianą koloru u łodyg a zmianą kolorów u liści i kwiatów. Jaskrawe kolory u liście i kwiatów są w większości przypadków spowodowane ekspresją niektórych genów w środowisku i nie są powodem do zmartwień.

Chociaż w niektórych przypadkach to samo dotyczy łodyg, to zmiana koloru w ich przypadku może być objawem głębszego problemu. Poza tym, to może to być jedno i drugie. W przypadku łodyg, liści i kwiatów te piękne odcienie są często wynikiem mieszanki przyczyn genetycznych i środowiskowych.

Poniżej omówimy przyczyny i rozwiązania dla powstawania czerwonych i fioletowych łodyg u roślin konopi indyjskich.

Niskie Temperatury

Wahania temperatury mogą powodować, że niektóre części rośliny konopi przybierają inne kolory niż zielone, szczególnie w przypadku genetyki, która jest już zaprojektowana do tworzenia takich odcieni. Barwy te mogą wahać się od czerwonego, różowego, aż po fioletowy, brązowy i prawie czarny. Niektórzy hodowcy celowo wystawiają rośliny na działanie niższych temperatur w nocy, aby stworzyć te kolorowe fenotypy. Wahania temperatury wynoszące od 5 do 10 stopni Celsjusza (między dniem a nocą) mogą doprowadzić do pojawienia się tych odcieni.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to samo w sobie powodem do zmartwień. Jeśli jednak zmianie koloru towarzyszy spowolniony lub zatrzymany wzrost, to roślinom może być zbyt zimno, by rosły prawidłowo.

Rozwiązanie

Rozwiązanie tego problemu jest dość proste. Utrzymuj stałą temperaturę między dniem a nocą. Jeśli chcesz nieco obniżyć nocne temperatury, upewnij się, że nie jest to zbyt drastyczne. Zwróć uwagę, że marihuana zaczyna walczyć w temperaturze poniżej 15°C, a w temperaturze 10°C staje w martwym punkcie.

Brak Składników Odżywczych

Niedobór składników odżywczych, czy to z powodu nieodpowiedniego nawożenia, czy też z powodu bariery pokarmowej, może prowadzić do przebarwienia łodyg, które zazwyczaj stają się czerwone. W tym przypadku to oznaka problemu. Sprawdź liście, aby upewnić się, że masz problem z nawożeniem. Jeśli żółkną lub zwisają, prawdopodobnie będziesz musiał podjąć kroki, aby zapobiec utracie zdrowia roślin.

Rozwiązanie

Jeśli myślisz, że Twoje rośliny cierpią z powodu niedożywienia, rozwiązanie jest proste: daj im więcej nawozu. Magnez i fosfor powodują zaczerwienienie łodyg, więc to może być dobry początek.

Ale więcej nie znaczy lepiej, szczególnie jeśli chodzi o nawożenie konopi indyjskich. Wystarczy więc dać roślinom tylko odrobinę więcej nawozu i je obserwować, jak sobie radzą. Nigdy nie dodawaj więcej nawozu niż widnieje na ulotce. Będzie to miało odwrotny skutek do zamierzonego i rośliny nie będą mogły pobierać pokarmu. W tym przypadku, jak na ironię, mogą wystąpić niedobory, ponieważ rośliny nie wykorzystują składników odżywczych obecnych w podłożu. Aby rozwiązać ten problem, podłoże musi być przepłukane czystą wodą o zrównoważonym pH, zanim ponownie dostarczymy roślinom nawozu.

Poziom pH

Jeśli poziom pH jest zbyt wysoki lub zbyt niski, zdolność rośliny do pobierania pokarmu przez korzenie zostaje ograniczona lub całkowicie przerwana. Powoduje to barierę i blokadę dla składników odżywczych i takie same objawy jak opisane powyżej, w tym zabarwienie łodyg na czerwono i fioletowo.

Rozwiązanie

Zainwestuj najpierw w miernik pH, aby określić pH gleby. On pokaże ci, czy poziom pH jest za wysoki, czy za niski. Konopie indyjskie rosnące w glebie lubią mieć pH między 6,0 a 7,0.

Jeśli poziom pH jest zbyt niski (co jest mało prawdopodobne), możesz po prostu dodać roztwór, tak zwany pH Plus, aby zwiększyć pH; nawet zwykła woda może wystarczyć, ponieważ jej pH wynosi około 7,0.

Jeśli poziom pH jest zbyt wysoki, co jest znacznie bardziej prawdopodobne, należy dodać do gleby roztwór pH Minus. Aby zrobić pomiar, pobierz wodę, która wypływa z dołu doniczki podczas podlewania i zmierz jej poziom pH. Gdy tylko wskaże odpowiedni poziom pH, wszystko powinno być w porządku.

Później, dla bezpieczeństwa, należy jeszcze raz zmierzyć poziom pH i w razie potrzeby skorygować. Pamiętaj, aby w przyszłości zawsze sprawdzać pH roztworu odżywki, wody i substratu, aby uniknąć problemów.

Stres Roślin

Wszystkie możliwe czynniki wywołujące stres dla roślin mogą powodować, że łodygi rośliny staną się czerwone i purpurowe. Nawadnianie, podlewanie, niskie temperatury, ataki szkodników – lista jest długa. Problemy te mogą mieć bezpośrednie lub pośrednie skutki prowadzące do przebarwienia łodyg i liści. Ale jak ustalić dokładną przyczynę i rozwiązanie problemu?

Rozwiązanie

Najpierw zapoznaj się z genetyką Twojej rośliny. Czy ma ona z natury łodygi innego koloru? Jeżeli tak, to co wpływa na to, że ta cecha staje się widoczna? Większość przyczyn stresu wiąże się również z innymi oznakami i objawami. Na przykład, jeśli roślina otrzyma zbyt dużo wody, najpierw zmienią kolor liście znajdujące się na dole rośliny. Jeśli zbyt mało wody, równomiernie wybarwią się na całej roślinie i staną się suche.

Jeśli na roślinach lub wokół nich zauważysz małe owady, a ich łodygi zmienią kolor, może to być inwazja szkodników.

Choroby

Pasożytniczy grzyb Fusarium może powodować fioletowe zabarwienie łodyg roślin konopi indyjskich. Nie jest to pożądana cecha estetyczna i może być problematyczna. Przebarwienie łodyg jest wynikiem martwicy układu naczyniowego, co nie jest dobre! Objaw ten występuje jako jeden z późniejszych i następuje po plamistości liści, zwiotczeniu liści i zwiędnięciu liści.

Rozwiązanie

Mamy dla ciebie złe wieści: na fusarium nie ma lekarstwa. Kiedy grzybica się już przyczółkuje, nie możesz nic z tym zrobić, poza pozbyciem się zarażonych roślin.

Możesz jednak podjąć kroki, aby zapobiec osiadaniu pasożyta. Roślina ze zdrowym układem odpornościowym jest znacznie lepiej przygotowana do odparcia infekcji Fusarium niż słaba.

Aby utrzymać rośliny w dobrej kondycji, należy je nawozić ostrożnie, utrzymywać prawidłowe pH i upewnić się, że nie dostają za dużo wody. Możesz też je wspierać, sadząc je w doniczkach i dbając o to, by otoczenie było bardziej sterylne, zwłaszcza gdy są jeszcze młode. Starsze rośliny są mniej narażone na zakażenie i na ogół są nieco bardziej wytrzymałe.

Natężenie Światła

Łodygi roślin konopi mogą przybrać czerwonawy kolor pod wpływem zbyt dużej ilości światła ultrafioletowego. To po prostu mechanizm obronny, podobny do opalania ludzkiej skóry. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to powód do zmartwień. Jeśli jest to tylko kilka łodyg na górnych gałęziach, możesz być spokojny. Jeśli jednak jest to duża część górnej rośliny, być może będziesz musiał dostosować ustawienia oświetlenia.

Rozwiązanie

W tym przypadku najłatwiej jest odsunąć światło wyżej dachu rośliny. W większości przypadków powinno to wystarczyć. Tak długo, jak używasz odpowiednich lamp do uprawy, nie powinieneś mieć żadnych poważnych problemów. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz ustawić lamp dalej, przyciemnij je trochę. Nie martw się, że może to mieć negatywny wpływ na twoje uprawy. Jeśli twoje rośliny reagują na zbyt jaskrawe światło, przyciemnienie i tak dobrze im zrobi.

Genetyka

Jak już wspomniano, niektóre rośliny mają genetyczne predyspozycje do zmiany koloru. W niektórych przypadkach fenotypy te mogą ujawniać się nawet przy najmniejszych oznakach stresu – na przykład podczas chłodnych nocy. W innych przypadkach może się to zdarzyć po prostu tak o samo z siebie.

Wielu hodowców celowo wybiera odmiany, które mają tendencję do pięknego, ciemnego zabarwienia, ponieważ ma to swoje zalety estetyczne.

Rozwiązanie

Nie ma rozwiązania tego problemu, z wyjątkiem stosowania odmian, które zwykle nie mają tych cech. Jeśli te purpurowe/czerwone łodygi są uwarunkowane genetycznie, to nie masz się czego obawiać.

Kolorowe Łodygi: Powód Do Niepokoju?

Ogólnie rzecz biorąc, nie. Niemniej jednak niektóre przypadki mogą być powodem do niepokoju. W takich przypadkach pewnością jednak występują typowe objawy towarzyszące stresorowi lub zagrożeniu, które pomogą zidentyfikować problem. Jeśli łodygi zmieniają kolor, a roślina pozostaje zdrowa, nie musisz się martwić.Co Należy Wiedzieć o Czerwonych i Fioletowych Barwach Roślin Konopi Indyjskich?


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.