Idealna Temperatura Do Uprawy Marihuany

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Ekstremalnie ważnym zadaniem każdego growera jest doprowadzenie i utrzymanie temperatury w odpowiednim zakresie, ponieważ ma to bardzo duży wpływ na zdolność Twoich roślin do fotosyntezy, a co za tym idzie, ma to też wpływ na ich wzrost.

Fotosynteza składa się z wielu procesów, które są albo zależne od światła albo od niego niezależne. Temperatura ma wpływ na proces fotosyntezy niezależny od światła poprzez przyspieszanie albo zwalnianie procesu fotosyntezy.

Reakcje fotosyntezy niezależne od światła odbywają się w aparacie szparkowym, który otacza granum (system pofałdowań błon wewnętrznych chloroplastu, czyli tylakoidów). Te reakcje są katalizują specyficzne enzymy, które najlepiej funkcjonują w określonych temperaturach. Dlatego też rośliny, które rosną w idealnej temperaturze będą szybciej przeprowadzały fotosyntezę niż rośliny, które rosną w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze.

Ogólnie rzecz biorąc rośliny marihuany najlepiej rosną w temperaturach pomiędzy 20 – 30°C w ciągu dnia. Growerzy ogólnie są jednoznaczni, że idealna temperatura wynosi około 25°C. W nocy natomiast rośliny marihuany lubią temperatury wahające się wokół 18°C.

Odmiany z dominacją Sativy mają tendencję do tolerowania cieplejszych temperatur oraz większej wilgotności powietrza podczas wytwarzania pąków niż odmiany z dominacją Indici, co w niektórych przypadkach może się okazać lepszym wyborem dla uprawy w domu podczas miesięcy letnich, kiedy to temperatura może wzrosnąć.

Co się dzieje, gdy temperatura jest zbyt wysoka?

Wysokie temperatury są z reguły mniejszym powodem do zmartwień niż za niskie, ponieważ rośliny marihuany bardzo rzadko kiedy umierają z powodu zbyt dużej ilości gorąca. Temperatury ponad 30°C prowadzą jednak do wolniejszego wzrostu Twoich roślin, ponieważ enzymy biorące udział w fotosyntezie nie są w stanie odpowiednio pracować.

Obok zwolnionego wzrostu gorąco przyciąga też szkodniki oraz choroby. Przykładowo przędziorkowate oraz mączniakowate mają skłonność do szczególnie dobrego rozmnażania się w ciepłych warunkach.

Gorące warunki prowadzą też do tego, że woda szybciej wyparowuje z ziemi, w której Twoje rośliny rosną. Nie tylko musisz częściej podlewać swoje rośliny, ale mogą one też mieć problem z wchłanianiem składników odżywczych z gleby. To może doprowadzić do poparzeń, które uszkodzą zarówno korzenie roślin, jak i ich liście.

Nie zapominając o tym, że wysokie temperatury w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza mogą nieść za sobą cały rząd innych problemów dla Twoich roślin. Rośliny, które rosną w gorących, wilgotnych warunkach bez wystarczającej cyrkulacji powietrza mogą rozwinąć gnicie pąków albo pleśń, co powoduje duży stres dla roślin i w gruncie rzeczy niszczy pąki, na które przez cały sezon ciężko pracowałeś.

Co się dzieje, gdy temperatura jest zbyt niska?

Zimne temperatury mogą być tak samo szkodliwe dla roślin jak temperatury wysokie. Jednak w przeciwieństwie do gorąca ekstremalnie zimne temperatury mogą wywołać szok u roślin albo nawet całkowicie je zabić.

Przyjęło się, że growerzy nie powinni uprawiać marihuany przy temperaturach niższych niż 15°C, gdyż w takich warunkach mają one problem ze wzrostem i w pewnym momencie obumierają.

Pamiętaj o tym, że niskie temperatury mogą tak samo zredukować zdolność rośliny do fotosyntezy jak temperatury wysokie. Enzymy, które są odpowiedzialne za reakcje zależne od światła tego procesu, nie są przy niskich temperaturach tak aktywne, przez co rośliny wolniej rosną.

Niskie temperatury mogą również stworzyć idealne warunki dla grzybów pleśniowych. Niektóre z nich preferują zimne, wilgotne środowisko i mogą powstać na korzeniach, liściach oraz pąkach Twoich roślin, gdy temperatury spadną poniżej akceptowalnego poziomu.

Warto dodać, że większość roślin marihuany preferuje w nocy nieco niższe temperatury (około 18°C). Niektóre rośliny mogą też rozwinąć wspaniałe, fioletowe, bądź też niebieskie odcienie kolorów, jeśli są uprawiane w niskich temperaturach, dzięki czemu podczas zbioru będziesz miał wspaniale wyglądające pąki. Zdolność rośliny marihuany do wytwarzania fioletowych bądź niebieskich odcieni jest jednak silnie zależna od genetyki i jest częściej widywana u roślin z dominacją Indici, które są zadomowione w regionach górzystych, jak na przykład Hindu Kush.

Znalezienie idealnej temperatury dla Twojego growroomu

Jak już wspomnieliśmy, idealna temperatura dla uprawy marihuany to około 25°C. Pamiętaj jednak o tym, że może ta temperatura może się wahać w zależności od rośliny. Jeśli zaczynasz pracę z nową rośliną, to możesz się nieco pobawić z temperaturami i obserwować, jak Twoje rośliny będą reagować.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.