Indoor – Kiedy Zacząć Kwitnienie Roślin Pełnosezonowych?

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Wielu niedoświadczonych hodowców jest w opałach jeśli chodzi o temat rozpoczęcia kwitnienia swoich roślin. Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od wielu różnych okoliczności. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na to, aby skłonić Twoje rośliny do kwitnięcia. Stań się ekspertem i dowiedz się tego tutaj.

Niektórzy mówią, że klucz życia polega na tym, aby rozpoznać odpowiedni moment, jednak nie chcemy uważać, że znamy odpowiedź na życie. Jeśli chodzi o uprawę marihuany, to odpowiedni timing jest jednym z centralnych punktów. Znajomość odpowiedzi na pytanie „kiedy” jest podstawą. Musimy wiedzieć, kiedy roślina ma mieć ciemno, a kiedy mamy ją podlewać, zbierać i oczywiście skłonić do kwitnięcia. Wśród niedoświadczonych growerów jest to całkowicie normalne, że zadają oni sobie pytanie, kiedy mają to uczynić. Większość dostępnych informacji na ten temat jest niejasna i niezrozumiała.

Nie istnieje żadna jednoznaczna reguła, która określałaby, kiedy powinieneś przenieść swoje rośliny z fazy wzrostu do fazy kwitnienia. Zależy to od wielu różnych okoliczności, jak na przykład, ile czasu i ile miejsca masz do dyspozycji. Czas, którego roślina potrzebuje, aby wyrosnąć, zależy też od tego, jakiej jest odmiany i od tego, czy używasz nasion czy też klonów.

Dlatego też nie ma sensu, aby przejmować plany innych growerów, chyba że uprawiają oni tą samą odmianę i dokładnie w tych samych warunkach i przy takiej samej ilości miejsca co Ty. Aby wiedzieć, kiedy roślina powinna zostać przeniesiona z fazy wzrostu na fazę kwitnienia, grower powinien wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, które są decydujące dla swoich specyficznych warunków uprawy.

Ten artykuł stanowi dokładny przewodnik dla odpowiedniego timingu. Dzięki informacjom, jakie są tutaj zawarte, możesz przyswoić sobie dużą ilość wiedzy, aby móc zdecydować, kiedy jest idealny czas zmiany dla Twoich roślin cannabisu.

Co to znaczy doprowadzić do kwitnięcia?

Zanim wprowadzisz fazę zmiany, jeśli hodujesz rośliny regularne, powinieneś usunąć ze swojej uprawy wszystkie męskie rośliny (ale ich nie wyrzucaj). Jeśli w czasie kwitnienia pozostaną one razem z roślinami żeńskimi, to na końcu otrzymasz nasiona, zamiast zioła do palenia. Najpierw jednak zajmijmy się odpowiedzią na pytanie: Co dokładnie oznacza doprowadzić rośliny do kwitnienia?

Zadanie hodowcy indoor polega na tym, aby w pomieszczeniach wewnętrznych sukcesywnie odtworzyć naturalne warunki pogodowe, jakie panują na dworze. Zatem forsowanie kwitnienia to coś w rodzaju przekazania roślinom informacji, że zmieniają się pory roku poprzez zwiększenie ilości godzin, w których rośliny przebywają w ciemności. Dokładniej mówiąc chodzi o to, aby zmienić cykl dnia i nocy z 18 godzin dzienny i 6 nocnych na 12 godzin dziennych i 12 godzin nocnych.

Żeńskie rośliny nie wytworzą żadnych pąków, zanim nie wstąpią w fazę kwitnienia. W tym momencie, w którym zmienisz cykl dnia i nocy, rośliny przestaną zużywać swoją energię na dalsze wytwarzanie korzeni, a zaczną ją zużywać na produkcję kwiatów.

Weź pod uwagę maksymalną wielkość rośliny

Najważniejszym czynnikiem, aby podjąć decyzję, kiedy należy skłonić rośliny do kwitnienia, jest to, jaką powierzchnię pod uprawę masz do dyspozycji. Jeśli na zbyt długo zostawisz rośliny w miejscu o małej powierzchni, to ryzykujesz, że od razu wystrzelą w stronę źródła światła i się spalą. Aby temu zapobiec powinieneś wziąć pod uwagę maksymalny wzrost, jaki Twoje rośliny mogą osiągnąć bez ograniczania ich przez sufit czy źródło światła. Powinieneś przy tym nie pozwolić roślinom na wyrośnięcie bliżej źródła światła niż na 30 cm. Możesz pozwolić sobie na kilka centymetrów mniej jeśli stosujesz zimniejsze oświetlenie, jak na przykład lampy neonowe czy LED. W innym przypadku ryzykujesz, że Twoje rośliny się spalą.

Oznacza to, że musisz zwrócić uwagę na wybór oświetlenia do danego pomieszczenia. Niektóre źródła światła nagrzewają się bardziej, inne mniej. Pomyśl więc o wielkości powierzchni, jaką masz do dyspozycji oraz o lampach, których używasz. Im dłużej Twoje rośliny znajdują się w fazie wzrostu, tym większe wyrosną.

Na jaką wysokość powinieneś pozwolić wyrosnąć swoim roślinom zależy od tego, jaki rodzaj marihuany hodujesz. Tym tematem zajmiemy się w kolejnym akapicie. Mówienie, że trzy albo cztery tygodnie wzrostu to odpowiedni okres wzrostu dla roślin jest zbyt niedokładne. O wiele bardziej wszystko zależy od tego, ile masz miejsca do dyspozycji oraz jaką odmianę marihuany hodujesz.

Hodujesz gatunek Indici czy Sativy?

Po tym, jak już dowiedziałeś się, jaką maksymalną wielkość daje miejsce i powierzchnia, na której uprawiasz swoje rośliny, powinieneś zająć się tym, jaki gatunek marihuany uprawiasz. Gatunek marihuany, jakie stosujemy, to absolutnie najważniejszy aspekt jeśli chodzi o podjęcie decyzji, jak wysokie mają wyrosnąć, zanim zmienimy cykl światła na kwitnienie.

Odmiany Indici znane są z tego, że rosną niższe, ale bardziej krzaczaste niż odmiany Sativy. Podczas kwitnienia obydwa te gatunki marihuany zachowują się bardzo odmiennie. Ogólnie można powiedzieć, ze roślina Indici podczas kwitnienia zyskuje jedynie 25 do 50% na wysokości. Oznacza to, że jeśli w czasie wzrostu dasz jej wyrosnąć na wysokość 60 centymetrów, to do zbioru łącznie osiągnie wysokość około 90 centymetrów.

Z drugiej strony rośliny Sativy są znane z tego, że rosną o wiele wyższe niż Indici i idą w górę nawet wtedy, gdy już kwitną. Konkretnie oznacza to, że Twoja roślina, która w czasie fazy wzrostu osiągnie wysokość 60 centymetrów, do momentu zbioru może osiągnąć wysokość nawet 180 centymetrów.

Zwróć przy tym uwagę na to, że ta ogólna reguła dotyczy się tylko roślin o 100% odmian Sativy, które stanowią niezwykłą rzadkość. Większość growerów stosuje odmiany Indici albo krzyżówki obydwu gatunków, chyba że hodują na skalę komercyjną, która umożliwia uprawę wysokich roślin Sativy.

Wielu hodowców marihuany decyduje się na krzyżówki, ponieważ zawierają one właściwości obydwu gatunków. Podstawowa reguła dla krzyżówek jest taka, że do momentu zbioru powiększają swoją wysokość dwukrotnie. Oznacza to, że jeśli roślina ma 60 centymetrów w fazie wzrostu, to możesz wyjść z założenia, że w momencie zbioru osiągnie łączną wysokość 120 centymetrów.

Wysokość Twojej rośliny powinna być najważniejszym kryterium dla timingu, w którym momencie powinieneś dokonać zmiany naświetlania. Jeśli chcesz zostawić roślinie odstęp około 30 centymetrów do źródła światła, to Twoja roślina nie powinna wyrosnąć większa. Zmierz maksymalną wysokość i postępuj zgodnie z wyżej opisanymi zasadami.

Przykład: Jeśli odstęp pomiędzy lampą a rośliną wynosi 150 centymetrów, to Twoja roślina nie powinna wyrosnąć większa niż 120 centymetrów.

Kiedy zmiana: Klony vs. Nasiona

Nie gra to żadnej rośli, czy hodujesz klony czy nasiona. Wyżej wymienione zasady dotyczą każdego z nich. Mimo to ważnym jest brać pod uwagę, że Twoja metoda uprawy ma wpływ na to, jak długo Twoje rośliny znajdują się w fazie wzrostu. Jeśli Twoje rośliny nie rozwiną stabilnego systemu korzeni, to czas kwitnienia będzie dla Ciebie niestety bardzo rozczarowujący. Z tego powodu niezbędnym jest, aby nasionka albo klony wytworzyły porządne korzenie, zanim przejdą w fazę kwitnienia.

Jako ogólna zasada wśród niektórych growerów przyjęło się, że pierwszy rząd prawdziwych liści oznacza początek fazy wzrostu, pod warunkiem że hodujemy z nasion. Jeśli chodzi o hodowlę z klonów, to te mogą rosnąć o wiele szybciej. Podstawową rzeczą jest, aby obserwować dokładnie swoje rośliny we wczesnych fazach życia.

Dlatego trzeba też pamiętać o tym, że klony, nawet jeśli wyglądają jakby były już dojrzałe i gotowe na kwitnienie, możliwie nie posiadają jeszcze wystarczającego systemu korzennego. Klony mogą w zależności bardzo szybko wystrzelić do góry i to być może sprawi, że grower przeniesie roślinę na kwitnienie, ale w rzeczywistości korzenie jeszcze nie będą wystarczająco silne i na to przygotowane.

Metody uprawy

Metoda uprawy, którą stosujesz, również jest decydująca dla tego, jak długo powinieneś utrzymać swoje rośliny w fazie wzrostu, zanim przeniesiesz je na kwitnienie. Niektórzy hodowcy stosują specjalnych metod uprawy, aby z jednej strony zmaksymalizować plon, a z drugiej strony zminimalizować wysokość rośliny. W tym przypadku faza wzrostu jest znacznie dłuższa niż zwykle.

Technika ta zwie się Super Cropping. Chodzi tutaj o to, że grower łapie większe gałęzie rośliny, wygina je do dołu i podpina, przez co rosną one wszerz a nie do góry. Dzięki temu dochodzi do dłuższej fazy wzrostu. Celem tej metody jest uzyskanie jak największego plonu, co też skutkuje.

Sea of Green (SOG) czy Screen of Green (SCROG) stanowią inne metody uprawy marihuany, które polegają na zastosowaniu siatki. Te metody są korzystne dla mniejszych roślin, które rozwijają tylko jeden główny kwiat. Celem tych metod uprawy jest dobre wykorzystanie horyzontalnej powierzchni growroomu, gdy nie mamy wystarczającej ilości miejsca do góry. W tym przypadku faza wzrostu jest znacznie krótsza, ponieważ rośliny nie mają możliwości rośnięcia do góry.

Są to przykłady, aby pokazać Ci, że dla efektu końcowego swojej uprawy, absolutnie decydujące jest to, kiedy przejdziesz z fazy wzrostu do fazy kwitnienia. Jeśli pracujesz na bardzo małej i wąskiej powierzchni, to powinieneś preferować takie metody uprawy, jak SOG czy SCROG. Jeśli masz mnóstwo miejsca wszerz, ale mało do góry, to najprawdopodobniej najlepszą metodą okaże się Super Cropping.

Przy obydwu metodach faza wzrostu będzie inna. Wszystko zależy od Ciebie jako growera i od tego, co chcesz swoją uprawą osiągnąć.

Różne wysokości roślin

Jeśli już uprawiałeś marihuanę to wiesz, że istnieją różnice w wysokości poszczególnych roślin, nawet jeśli każda z nich jest tej samej odmiany. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z różną wysokością roślin jest podcinanie ich i topping. Da to mniejszym roślinom czas na to, aby dorównać tym wyższym, a ponadto wspomożesz tym uzyskanie większego plonu.

Każdą swoją roślinę zawsze powinieneś traktować jak osobne indywiduum i dzieło sztuki, ponieważ każda z nich inaczej będzie reagować na Twoje działania. Nie ma żadnej reguły czy zasady na to, jak powinieneś postępować z roślinami marihuany. O wiele bardziej chodzi tutaj o to, aby zwracać uwagę na dynamiczny proces jako ogół, który wymaga od Ciebie delikatnego podejścia do potrzeb każdej z rośliny oraz zdecydowania się, jakie są Twoje życzenia i wymagania wobec roślin jako growera.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.