Jak z Nasion Regularnych Otrzymać Więcej Żeńskich Roślin?

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Jeśli nie masz w planach samodzielnej hodowli marihuany i tworzenia własnych, nowych odmian albo nie przejmujesz się, że w Twoim ogrodzie może pojawić się kilka męskich roślin, to znaczy, że masz w swoim tylko i wyłącznie rośliny z nasion feminizowanych. Jeśli natomiast mamy do czynienia z nasionami regularnymi, to szansa na uzyskanie z nich dużej ilości roślin żeńskich jest raczej mała, gdyż statystycznie patrząc regularne nasiona marihuany produkują w 75% rośliny męskie.

Rozpoznanie czy dane nasionko jest rodzaju męskiego czy żeńskiego jest niemożliwe, tak samo trudnym jest rozpoznanie, czy młoda roślinka z danego nasionka, zanim rośliny zaczną się definiować, jest męska czy żeńska. Rośliny męskie posiadają kilka odróżniających się cech charakterystycznych w trakcie wzrostu, ale w fazie wegetatywnej nie zawsze można rozróżnić jedno od drugiego.

Istnieją techniki oraz sztuczki, których można użyć, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że z regularnych nasion otrzymamy więcej roślin płci żeńskiej. Kluczem do tego jest między innymi „stabilne środowisko wzrostu”. Jeśli roślina jest poddana stresowi, to jest skłonna do stania się osobnikiem rodzaju męskiego, a nadmierny stres podczas kwitnienia może doprowadzić do tego, że roślina stanie się hermafrodytą, czyli obojnakiem.

Ustabilizowanie środowiska uprawy

Stabilność w środowisku uprawy jest podstawową rzeczą, aby zwiększyć powstanie większej liczby roślin żeńskich względem roślin męskich. Od momentu, w którym nasionka wykiełkowały, idealnym środowiskiem do uprawy jest takie, które posiada możliwie jak najmniej wahań. Stres to największy wróg, jeśli chodzi o otrzymanie roślin żeńskich. Dotyczy się to wszystkich podstawowych warunków, które są ważne dla wzrostu roślin.

  1. Zadbaj o to, aby temperatura oraz wilgotność powietrza cały czas były stabilne i niezmienne.
  2. Upewnij się, że fotoperioda, czyli czas, w którym rośliny mają światło, codziennie o tej samej porze się zaczyna i kończy.
  3. Zwracaj uwagę na to, aby podczas fazy ciemności rośliny nie miały ani przez moment styczności z jakimkolwiek światłem.
  4. Zawsze podawaj roślinom podczas podlewania taką samą dawkę składników odżywczych, czyli nawozów. Jakiekolwiek zmiany w ilości odżywek, obojętnie czy małe czy też większe, mogą powodować stres u roślin i zwiększyć prawdopodobieństwo powstania większej ilości roślin męskich.

Daj małym sadzonkom mniejszą ilość godzin pod światłem

Aby możliwie szybko uzyskać pąki, często korci nas, aby podczas wegetacji rośliny przez cały czas, czyli przez 24 godziny na dobę. Rośliny będą wtedy może i szybciej rosły do góry, ale zwiększy się też i ryzyko, że powstanie więcej osobników płci męskiej.

U młodych roślin, które są poddane cyklowi naświetlania 18:6 zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia roślin żeńskich. Ta szansa dodatkowo się zwiększa, gdy zredukujemy godziny pod światłem do 16, a zwiększymy godziny ciemności do 8. Aby ją całkowicie zmaksymalizować, zredukuj godziny pod światłem do 14,5 godzin.

Krótsze fazy światła spowalniają wzrost podczas wegetacji, ale zwiększają prawdopodobieństwo powstania roślin żeńskich do 70-100%. Jeśli zakupiłeś droższe nasiona lepiej będzie, jeśli zostawisz swoje rośliny o jeden tydzień dłużej w fazie wegetacji, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki. W trakcie trwania wegetacji najlepiej uzbroić się w cierpliwość, niż później wyrzucić połowę roślin, bo na nic Ci się nie zdadzą.

Kolejną wadą naświetlania 24/7 podczas fazy wzrostu jest zły rozwój korzeni i zaburzona wymiana gazu w ryzosferze, czyli strefie korzeniowej. Powstawanie korzeni odbywa się głównie w nocy i niezbędna wymiana tlenowa jest w tym czasie też bardziej skuteczna. A jak wiemy zdrowe korzenie, to też zdrowa roślina.

Używaj zimnego, niebieskiego światła

Światło, które znajduje się w niebieskim spektrum, podczas wegetacji wspomaga rozwój żeńskich roślin. Lampy fluorescencyjne, czyli słynne świetlówki, u młodych roślin powinny znajdować się w białym albo niebieskim spektrum. Zrezygnuj z fioletowych albo czerwonych świetlówek, gdyż te lepiej nadają się do kwitnienia.

Lampy metalohalogenkowe są idealne dla fazy wegetatywnej roślin marihuany. Mają one niebieskie spektrum i efektywnie imitują światło słoneczne, jakie mamy latem, czyli takie, które jest naturalne dla fazy wegetatywnej rośliny marihuany. W momencie, gdy wprowadzasz zmianę cyklu naświetlania na 12:12, aby zacząć kwitnienie, powinieneś zmienić też lampy na sodowe. Te mają czerwone spektrum i imitują czerwonawe światło jesienne.

Zwiększ podawanie azotu

Rośliny marihuany podczas wegetatywnej fazy zużywają bardzo duże ilości azotu. Dodanie azotu (N) a zredukowanie potasu (K) zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania roślin żeńskich Bogata w potas mieszanka odżywcza zwiększa prawdopodobieństwo, że we wczesnej fazie rozwojowej powstaną rośliny męskie.

Większa wilgotność w powietrzu oraz w glebie

Wysokie i utrzymujące się poziomy wilgotności począwszy od kiełkowania aż po fazę wzrostu wspomagają i zwiększają powstawanie roślin żeńskich. Tak samo skuteczna jest równomierna i stała rutyna podlewania roślin i utrzymanie wilgotności w medium, w którym uprawiamy rośliny. Stała wilgotność powietrza oraz w glebie wspomaga powstawanie żeńskich roślin.

Młode rośliny: Gdy rośliny są jeszcze młode, powinieneś upewnić się, że są one poddawane wysokiej wilgotności powietrza wynoszącej minimum 70-80%. We wczesnej fazie, kiedy rośliny są jeszcze bardzo małe, doskonała będzie do tego mini szklarnia. Zwracaj uwagę na to, aby medium, w którym uprawiasz, nie wyschło za bardzo. Między utrzymaniem zdrowego cyklu wilgoci i suchości a przesuszeniem jest bardzo mała przepaść. Przeciążenie zbyt suchej gleby wspomaga rozwój męskich roślin.

Dorastające rośliny: Utrzymuj wilgotność powietrza równą 70%. Używaj higrometru, aby zapewnić idealny stopień wilgotności w swoim growroomie oraz w glebie, w której rosną Twoje rośliny. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza staje się łatwiejsza poprzez użycie nawilżaczy powietrza bądź, jeśli powietrze jest zbyt wilgotne, pochłaniacza wilgoci. Cały czas monitoruj zawartość wilgotności w glebie. Przelanie albo przesuszenie to dwa powody stresu dla roślin, które wspomagają powstanie męskich roślin.

Czas kwitnienia: W czasie kwitnienia powoli zredukuj wilgotność powietrza do 40-50%. W żadnym przypadku nie rób tego gwałtownie. Powolna redukcja wilgotności powietrza zapobiega powstaniu stresu. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w czasie kwitnienia może doprowadzić do licznych problemów dla pąków marihuany. W międzyczasie zdążyła rozwinąć się płeć roślin dzięki krokom, jakie podjąłeś. To właśnie teraz możesz wreszcie zobaczyć, czy Twoje zmagania i wysiłek podczas fazy wegetatywnej się opłaciły i były skuteczne.

Nie stresuj się

Dzięki stosowaniu się do naszych wskazówek orzesz zmaksymalizować prawdopodobieństwo, że z nasion regularnych w Twoim ogrodzie większość roślin będzie płci żeńskiej. Pamiętaj, że jakiekolwiek obciążenia czy stres to wrogowie marihuany. Przyjmuje się, że rozwój męskich cech zwiększa zapylenie w sytuacjach stresowych. Jedna jedyna, dobrze zapylona roślina żeńska może wyprodukować setki nasion. Przy uprawie indoor grower ma pełną kontrolę nad środowiskiem roślin. Dzięki starannej opiece nad roślinami zwiększa się szansa na powstanie żeńskich roślin.


1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.