Metoda Uprawy Sea Of Green (SOG)

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Jedną z kilku technik uprawy marihuany indoor w growboxach oraz w growroomach jest tak zwana metoda Sea Of Green (SOG), czyli w tłumaczeniu „morze zieleni”. Dzięki tej metodzie można w maksymalny sposób wykorzystać całkowitą powierzchnię, jaką mamy do uprawy. Na jednym metrze kwadratowym można umieścić dużą ilość roślin. Jeśli interesuje Cię, na czym polega technika Sea Of Green, to zapraszamy do czytania. Na wstępie dodamy, że opisujemy tutaj metodę uprawy dla roślin pełnosezonowych.

Celem metody Sea Of Green jest dać roślinom tak rosnąć, aby wytworzyły tylko jeden główny pąk z tylko kilkoma pędami bocznymi. Dolne pędy można obciąć, przez co może rozwijać się apikalnie dominujący pąk oraz odrobina obwodowego materiału.

Jeśli używamy metodę Sea Of Green, to nasze rośliny spędzają mniej czasu w fazie wegetatywnej. Rośliny zostają przestawione na cykl naświetlania 12:12, czyli na kwitnienie, w momencie, gdy są jeszcze dosyć małe. Największy wzrost rośliny odbywa się w ten sposób podczas wzrostu w trakcie kwitnienia.

Sativy, które przestawiamy na kwitnienie w momencie, gdy mają one zaledwie 10cm wysokości, mimo to osiągają wysokość od 50 do 70cm albo nawet i więcej, jeśli mamy do czynienia z roślinami długokwitnącymi.
Indici muszą natomiast być dłużej utrzymane w fazie wegetatywnej, zanim przełączymy je na kwitnienie, przez co zmaksymalizujemy możliwy plon dla danej powierzchni uprawy. Indici ogólnie mniej się rozkrzaczają i potrzebują kilku węzłów, aby zapełnić całą powierzchnię.

Przy uprawie metodą SOG wszystko kręci się wokół plonu na metr kwadratowy. Poświęcamy mało uwagi objętości rośliny, ponieważ pobudzamy rośliny do tego, aby wszystkie rosły jako jeden dach z liści. Dzięki temu rośliny wyciągają maksimum z oświetlenia, jakie jest w growboxie czy growroomie, ponieważ wszystkie rośliny otrzymują taką samą jego ilość. Nie ma potrzeby, aby dbać o oświetlenie również dolnych części roślin. Plony, jakie otrzymujemy przy SOG są wysokie, ponieważ czas wegetacji jest możliwie krótki.

Jak uprawiać metodą Sea Of Green?

Doniczki

Małe rośliny potrzebują też małych doniczek. Powierzchnia uprawy oraz cyrkulacja powietrza są najważniejsze i stoją na pierwszym miejscu, dlatego też równowaga pomiędzy ilością roślin na m² oraz objętością korzeni jest idealna. Możliwie duża doniczka, pasująca do ilości roślin na m², oferuje dużo miejsca dla rozwoju korzeni i oznacza też więcej czasu pomiędzy podlewaniami. Przykładowo doniczki o pojemności 7 litrów mają średnicę 19cm i na jeden metr kwadratowy wchodzi ich 16, czyli 4×4.

Rośliny mogą też w małych i ciasno ułożonych doniczkach uzyskać doskonałe wyniki. Cyrkulacja powietrza może jednak stanowić problem, co może doprowadzić do powstania chorób. Rośliny są skłonne do przewrócenia się w za małych doniczkach. Dobrym rozwiązaniem są więc cięższe doniczki, np. ceramiczne czy air poty.

Wczesna faza życia rośliny

Wykiełkuj swoje nasiona w taki sposób, jak to zwykle robisz. Istnieje wiele metod kiełkowania, które są używane przez growerów na całym świecie. Przy każdej uprawie zawsze poświęcaj swoim roślinom odpowiednią uwagę i opiekę. Po wykiełkowaniu przesadź je do większych doniczek albo od razu do tych, w których będą aż do zbioru. Im zdrowsze są Twoje rośliny, tym większy jest na końcu plon.

Faza wegetatywna

SOG to łatwa technika manipulacyjna i wymaga ona bardzo małego treningu roślin, jeśli w ogóle będziemy musieli je trenować. Niektórzy growerzy wcześnie toppingują swoje rośliny, dają im potem dłużej rosnąć i mają mniej roślin, ale bardziej krzaczaste. Niektórzy nie ucinają wierzchołka, za to szybciej przestawiają cykl naświetlania na kwitnienie. Obydwie metody na swój sposób mają taki sam, dobry wpływ na rośliny.

Pi razy drzwi można powiedzieć, że przy technice SOG faza wegetatywna trwająca około 1,5 do 2 tygodni całkowicie wystarcza, aby dać roślinom odpowiednią ilość czasu na rozwinięcie silnego dachu z liści.

Doświadczeni growerzy wiedzą, że marihuana w czasie wegetacji osiąga taką fazę, w której jej wzrost bardzo gwałtownie przyspiesza. W tym momencie korzenie są dobrze rozwinięte i roślina posiada wystarczającą ilość zielonego materiału, aby umożliwić roślinie przyspieszoną przemianę materii.

Przestawienie cyklu naświetlania przed osiągnięciem tego okresu „dojrzewania” może spowodować, że wzrost rośliny będzie przytłumiony. Mimo to będą one kwitły, jednak prawie w ogóle nie będą się rozkrzaczać, ponieważ w momencie zmiany fotoperiody znajdowały się w okresie przed „dojrzewaniem”. Są one skłonne do pozostania małymi i do produkowania wysokiej jakości, ale małych pąków wielkości piłki do golfa.

Jeśli nie jesteś pewny odnośnie wegetacji i dojrzałości swoich roślin, to daj im po prostu jeszcze tydzień. W momencie, gdy stwierdzisz, że przez noc bardzo wyrosły, to od razu możesz przestawić je na kwitnienie.

Cyrkulacja powietrza

Zadbaj o to, aby Twoje rośliny miały dostateczną wentylację. Gęsty dach z dużą liczbą nachodzących na siebie liści potrzebuje bardzo dużo cyrkulacji powietrza. Aparaty szparkowe, przez które odbywa się wymiana gazowa, znajdują się na dolnej części liści. Również medium, w którym rośliny są uprawiane, wymaga ruchu powietrza, aby zachować cykl wilgoci i suchości oraz zapobiec ewentualnych alg czy grzybów pleśniowych. Gruby dach z liści rzuca duży cień na medium, w którym uprawiamy.

Opieka

Usuwaj nie do końca rozwinięte odgałęzienia, które mogą być za bardzo oddalone od źródła światła. Usuwaj także większe liście, aby umożliwić całej roślinie dostęp do światła. Niektórzy growerzy używają też technikę „mainliningu”, czyli każdą gałązkę uwiązują do dołu tak, aby ze środka rośliny mogły wyrastać nowe pędy oraz dodatkowo usuwają każdy odrost, który nie należy do dominującego pąka.

SOG nie wymaga specjalnej opieki poza zwyczajnych wymagań, z jakimi mamy do czynienia przy konwencjonalnej uprawie marihuany. Opieka nad roślinami może trwać dłużej, ponieważ trzeba zająć się większą liczbą roślin, ale przy jednej większej roślinie z wieloma odgałęzieniami też mamy więcej pracy.

Sea Of Green to sprawdzona technika uprawy marihuany do zwiększenia plonów bez potrzeby hodowania dużych roślin. Stanowi ona wydajne użycie sztucznego światła i jak na tak krótki czas wegetacji daje również duży plon. Każdy pąk w hodowli otrzymuje taką samą ilość światła, dzięki czemu każdy może osiągnąć swój maksymalny potencjał. Z pewnością nic nie zrobisz źle, gdy zdecydujesz się na spróbowanie tej techniki.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.