Nutrient Film Technique (NFT) – Cienkowarstwowe Kultury Przepływowe CKP

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Ta metoda uprawy jest zdecydowanie bardziej złożona i skomplikowana niż Deep Water Culture. Podstawą tej metody jest zbiornik na wodę z roztworem odżywczym dla roślin, które znajdują się nad zbiornikiem.

Najprostszym wariantem jest użycie rury z PCV, w której w regularnych odstępach wierci się otwory, do których z kolei wkładane są doniczki z siatki. Tak przygotowaną rurę umieszczamy nad zbiornikiem, przy czym zwracamy uwagę na to, aby była ona przechylona. Jest to istotne dla całego systemu, ponieważ później roztwór odżywczy ma przepływać z jednego końca na drugi.

Roztwór odżywczy w idealnym przypadku pokrywa około 1-2 cm podłoża. Na jednym końcu do rury za pomocą pompy wprowadzany jest roztwór substancji odżywczych. Na drugim końcu rury woda przepływa przez otwór lub wąż z powrotem do zbiornika. W tej sposób powstaje perfekcyjnie zamknięty obieg substancji odżywczych bez żadnych strat.

Opcjonalnie, roztwór odżywczy można wzbogacić o tlen za pomocą kamienia pęcherzykowego, co nie jest konieczne, ponieważ korzenie roślin i tak są częściowo natlenione.

Podczas planowania i instalowania systemu NFT, wydajność pompy i kąt ustawienia rury należy dobrać tak, aby roztwór odżywczy zawsze utrzymywał wymaganą wysokość w rurze podczas ciągłej pracy pompy. Po jednym ustawieniu wszystkich parametrów nie trzeba tego powtarzać.

Należy pamiętać, że zbiornik z substancjami odżywczymi, rury, węże i donice nie dopuszczały światła do roztworu substancji odżywczych. Najlepiej stosować materiały nieprzezroczyste i uszczelnić dodatkowo otwarte przestrzenie, takie jak wierzch doniczek.

Doniczki siatkowe i podłoże

Donice siatkowe są wypełnione gliną keramzytową lub perlitem i są wprowadzane do systemu NFT tylko wtedy, gdy roślina znajdująca się wewnątrz już się zakorzeniła. Aby móc uprawiać rośliny za pomocą systemu NFT, należy je najpierw wykiełkować i ukorzenić w innym systemie, aby zapewnić im minimalny system korzeniowy. W początkowej fazie rozwoju roślin korzenie są zbyt krótkie, aby dostawać do roztworu odżywczego.

Przy zastosowaniu systemu NFT ważne jest to, aby korzenie były na tyle długie, żeby niektóre z nich dostawały do roztworu odżywczego, podczas gdy inne będą wisiały w powietrzu zawierającym tlen. Podczas gdy rośliny w ciągu dnia przeprowadzają poprzez liście fotosyntezę, to w nocy odbywa się inny ważny proces metaboliczny w korzeniach, który jest oddychaniem komórek. Roślina absolutnie potrzebuje do tego tlenu.

W systemie NFT korzenie są zaopatrywane w składniki odżywcze oraz tlen w zrównoważonych proporcjach w celu optymalnego rozwoju. Jest to również korzystne dla liści, ponieważ mogą one rosnąć tak duże jak korzenie.
To prowadzi nas do następnego punktu w systemach NFT: Upewnij się, że korzenie mają wystarczająco dużo miejsca.

W zależności od tego, jak duże mają się stać Twoje rośliny, system korzeniowy musi mieć wystarczająco dużo miejsca. Korzenie rośliny marihuany spokojnie są w stanie wypełnić wiadro o pojemności 10l. W związku z tym upewnij się, że otwory w rurze pod donice siatkowe zrobisz w wystarczająco dużych odstępach od siebie.

Wskazówki dla uprawy roślin w systemie NFT

Jeśli koniecznie chcesz od samego początku, czyli od nasiona, uprawiać swoje rośliny w systemie NFT, to oczywiście istnieje taka możliwość. Możesz umieścić nasiona w górnej części doniczki wypełnionej gliną i zapewnić im kontakt z wilgocią.

Możesz zwiększyć poziom wody w systemie NFT lub umieścić knot w doniczce, który będzie sięgał aż do pojemnika z wodą. Wersja z podniesieniem poziomu wody jest idealna dla systemów NFT, które nie wymagają nachylenia. Wtedy jednak będzie to bardziej wspomniany już na samym początku Deep Water System.

Drugi wariant to umieszczenie knota z bibuły filtracyjnej lub innego materiału pochłaniającego wodę. Musi on być wystarczająco długi, aby sięgnąć od nasiona w doniczce do roztworu substancji odżywczych. I musi być stabilny, aby się nie rozleciał. Knot służy jako połączenie wierzchołka doniczki z sadzonką i podłożem z roztworem odżywczym.

Zalety NFT

  • ekstrawaganckie systemy są łatwiejsze do zrealizowania, ponieważ główny ciężar roztworu substancji odżywczej może być w miarę możliwości wiązany w zbiorniku substancji odżywczych
  • stałe dostarczanie tlenu do korzeni
  • łatwe utrzymanie roztworu substancji odżywczych

Wady NFT

  • duży wysiłek
  • ryzyko zapchania się rur na skutek nadmiernego wzrostu korzeni

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.