Określanie Płci u Roślin Konopi

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Rośliny konopi to rośliny dwupienne, czyli takie, które mogą być płci żeńskiej albo męskiej. Każdy, kto uprawia konopie w celu pozyskania kannabinoidów, czyli mówiąc wprost marihuany wywołującej działanie psychoaktywne, musi upewnić się, że w swoim ogrodzie posiada wyłącznie rośliny płci żeńskiej.

O ile jeszcze kilkanaście lat temu mogło to być dla niektórych nie lada wyzwaniem, bo wtedy powszechne były głównie nasiona regularne, o tyle w dzisiejszych czasach za sprawą nasion feminizowanych nie ma z tym już najmniejszego problemu. Są jednak nadal tacy growerzy, którzy wyznają zasady starej szkoły i nadal preferują uprawę roślin konopi z nasion regularnych, które rodzą zarówno rośliny płci żeńskiej, jak i męskiej.

Pąki kwiatowe żeńskiej rośliny produkują w dużych ilościach pożądane kannabinoidy, takie jak THC i CBD. Jednak gdy kwiat żeński zostanie zapylony przez pyłek rośliny męskiej, przestaje produkować kannabinoidy i wykorzystuje swoją energię do produkcji nasion.

Produkcja nasion ma teraz pierwszeństwo i jest dla rośliny priorytetem, ponieważ służy przetrwaniu rodzaju. Jeśli jednak nie doszło do zapylenia, żeński kwiat zaczyna przybierać na wadze i produkować bardzo silne pąki. Tak więc, jeśli chcesz zebrać jak najwyższy plon, jednocześnie bogaty w substancje czynne, ale uprawiasz swoje rośliny konopi z nasion regularnych, to musisz na wczesnym etapie bezpiecznie określić płeć swoich roślin, aby móc na czas usunąć ewentualne osobniki męskie, a tym samym uniknąć niechcianego zapylenia.

Ponadto w przypadku roślin konopi może zdarzyć się tak, że jedna roślina wyprodukuje zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty, które nazywamy hermafrodytami. Takie rośliny również należy oddzielić od roślin czysto żeńskich. Na szczęście istnieje kilka bezpiecznych sposobów, za pomocą których można rozpoznać i określić płeć roślin przed okresem ich kwitnienia.

Węzły Łodygowe Jako Decydujący Wskaźnik

Węzły łodygowe to miejsca na łodydze rośliny, z których wychodzą gałęzie, czyli pędy boczne. Jest to zjawisko silnie uzależnione od odmiany i warunków środowiskowych. Z grubsza można powiedzieć, że około 1-2 miesięcy po kiełkowaniu nasion na roślinach powinny być już wykształcone pierwsze węzły i można też już określić płeć rośliny, analizując tak zwane preflowery, które tworzą się w tych węzłach.

Aby określić płeć roślin w tym stadium wzrostu wskazane jest, aby zacząć od inspekcji węzłów w górnych partiach roślin, ponieważ są one bliżej światła, a zatem znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że to właśnie tam zaczną tworzyć się kwiaty. W uprawie indoor odpowiednia ekspozycja na światło jest warunkiem wstępnym rozpoczęcia fazy kwitnienia. Pierwsze preflowery zwykle powstają wtedy, gdy roślina utworzyła więcej niż 5 węzłów.

Cechy Roślin Żeńskich oraz Męskich

Jeśli preflowery są już dostatecznie widoczne, ich kształt pozwala jednoznacznie określić płeć. Kobiece preflowery wyglądają jak mały zielony kielich, z którego wyrasta para włosków układających się w kształt litery V. Żeńskie preflowery wyglądają jak miniaturowa wersja gotowego kwiatu, który jest również bardzo wyraźnie rozpoznawalny po włosach. Z kolei męskie preflowery to małe grupki kulek. Te kulki to worki z pyłkiem, który później zapyla żeńskie kwiaty. Worki z pyłkiem są zawsze gładkie i nie mają włosków.

Mają one taki wygląd aż do późnego okresu kwitnienia. Męskie kwiaty konopi zawsze charakteryzują się kłębkami lub grupami worków pyłkowych. Najpóźniej w tym czasie należy oddzielić rośliny męskie od żeńskich. Należy pamiętać, że w skrajnych przypadkach wiatr może rozpylać pyłki na kilometry, przez co nieplanowanie może dojść do zapylenia roślin żeńskich. To, czy kwiat żeński został zapylony, można rozpoznać po białych włosach, tak zwanych słupkach kwiatowych. Po zapyleniu stają się brązowawe, zwłaszcza na wierzchołku.

Uwaga na Hermafrodyty, Czyli Rośliny o Obu Płciach

Istnieją okazy roślin konopi, które mają zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty. Męskie kwiaty z tych roślin również mogą zapylić całą uprawę, zmniejszając w ten sposób plon. Dlatego zawsze należy dokładnie kontrolować wszystkie węzły roślin, aby uniknąć takiego scenariusza. Również rośliny, które zostały już zidentyfikowane jako żeńskie, powinny być regularnie sprawdzane, aby upewnić się, że nie kiełkują na nich również kwiaty męskie, ponieważ roślina konopi w każdej chwili, pod wpływem nadmiernego stresu, może się zhermić.

Rośliny, które mają zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty nazywane są hermafrodytami. U osobników hermafrodytycznych męskie worki pyłkowe często mają inny kształt. Zdarza się, że nie są kuliste, ale raczej wydłużone i bananowe. Rzadko można znaleźć specjalny kształt, w którym te podłużne worki pyłków wyrastają bezpośrednio z kobiecego kwiatu. Jest to również pewny znak, że jest to roślina hermafrodytyczna, którą należy oddzielić od reszty roślin.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.