Oparzenia Roślin Marihuany Spowodowane Składnikami Odżywczymi

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Jak Zapobiegać i Jak Sobie Radzić z Poparzeniami Roślin Nawozami

Oparzenia spowodowane składnikami odżywczymi mogą być dla roślin niszczycielskie. Jeśli wiesz, jak je rozpoznać i jak zareagować, to będziesz też w stanie przywrócić rośliny do ich formy bez nadmiernego stresu. Oto przewodnik na temat poparzeń roślin składnikami odżywczymi i o tym, czym one są i jak sobie z nimi poradzić.

Czym Jest Poparzenie Roślin?

Poparzenie roślin jest rodzajem stresu, który powstaje poprzez zastosowanie nadmiernej ilości niektórych składników odżywczych. Jest to powszechny problem zarówno wśród nowych, niedoświadczonych hodowców, jak i wśród tych bardziej doświadczonych hodowców, którzy mają nadzieję na napędzenie wzrostu roślin poprzez odżywianie ich nawozem.

I chociaż poparzenie składnikami odżywczymi zdecydowanie stresuje rośliny i uniemożliwia im rozwój, można je powstrzymać i odwrócić, o ile odpowiednio wcześnie zostanie ono rozpoznane i podejmie się odpowiednie środki zaradcze.

Rośliny potrzebują zrównoważonego zaopatrzenia w składniki odżywcze, aby efektywnie rosnąć i kwitnąć. Jeśli ta równowaga zostanie zakłócona, zaczynają cierpieć. W przypadku roślin konopi indyjskich objawia się to osłabieniem wzrostu, co zwykle prowadzi do mniejszych plonów i produkcji gorszej jakości topów w okresie zbiorów.

Co Wywołuje Poparzenie Roślin Konopi Indyjskich?

Pamiętaj, że poparzenie roślin, w przeciwieństwie do niedoboru składników odżywczych, powstaje, gdy rośliny dostają za dużo jednego lub więcej składników odżywczych. Niektóre typowe przyczyny poparzenia roślin obejmują:

Zbyt Mocne Mieszanie Składników Odżywczych

Może to negatywnie wpłynąć na rośliny na każdym etapie ich życia, ale młode rośliny są szczególnie kruche i bardziej narażone na nadmierne nawożenie. Jeśli nie masz pewności, jak mieszać nawozy, najbezpieczniej jest nie używać nawozów o wysokim stężeniu. Przede wszystkim unikaj mieszanek opartych na produktach wielu firm.

Przesuszona Gleba

Kiedy roślina zużywa wodę z pożywki, zawartość wody w niej zawarta zmniejsza się, a stężenie nawozu wzrasta. Jest to normalny proces, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby, co spowodowałoby wzrost wartości EC i spalenie korzeni.

Za Dużo Pożywek Na Kwitnienie

Wzmacniacze kwitnienia zwykle zawierają wyższe stężenia fosforu (P) i potasu (K). Chociaż są świetnym sposobem na zwiększenie wielkości i jakości plonów, nadmierne stosowanie tych odżywek może mieć negatywny wpływ na rośliny w najważniejszych etapach ich cyklu życia.

Zbyt Dużo Stymulatorów Wzrostu

Nawozy do wzrostu to świetny sposób na poprawienie wzrostu roślin. Niestety, zbyt duża ich ilość działa wręcz na odwrót i spowoduje zahamowanie wzrostu rośliny.

Oznaki Poparzenia Roślin

Wczesne objawy poparzenia roślin to:

  • Liście o kolorze ciemnozielonym z prawie fluorescencyjnymi szczytami
  • Poskręcane lub pokruszone końcówki liści
  • Żółknące liście cukrowe i kielichy

Jeśli poparzenie roślin będzie się utrzymywać przed dłuższy okres, to widoczne będą następujące objawy:

  • Żółte, przypalone liście
  • Pokręcane liście, które szybko umierają
  • Żółknące lub brązowe topy

Jak Poradzić Sobie z Poparzeniami Roślin

Poparzenia roślin spowodowane nawozami to zjawisko, którego należy za wszelką cenę unikać. W przypadku nawożenia roślin konopi indyjskich „mniej” znaczy „więcej”. Na szczęście, jeśli zauważysz oznaki poparzeń na swoich roślinach, istnieje kilka prostych sposobów, aby sobie z nimi poradzić:

Wycięcie wszystkich liści i topów, które są poparzone

Obejmuje to kielichy i liście cukrowe. Liście, które już są spalone, prędzej czy później obumrą i zaczną gnić, co z biegiem czasu przysporzy jeszcze więcej problemów.

Wypłukanie z gleby składników odżywczych

Aby to zrobić, wystarczy przepłukać rośliny wodą z korygowanym pH (5,5-6,5 dla hydroponiki i 5,8-6,3 dla gleby). Całkowicie zanurz w wodzie doniczki z roślinami, odczekaj 15 minut, powtórz proces, a na koniec spuść nadmiar wody z doniczek.

Aby upewnić się, że rośliny zostały prawidłowo wypłukane, możesz zmierzyć „odpływ” ziemi za pomocą miernika całkowitego rozpuszczenia cząstek stałych. Porównaj ten wynik z zastosowanymi stężeniami, a dowiesz się mniej więcej, ile składników odżywczych znajduje się w danej chwili w pożywce.

Ocena planu nawozowego

Nie zapominaj, że wiele osób osiąga wspaniałe rezultaty w uprawie marihuany, używając do tego jedynie wysokiej jakości gleby i wody. Aby dodać roślinom trochę energii, czasem wystarczy strategiczne wzmocnienie ich składnikami odżywczymi.

Wzmocnienie korzeni

Zaopatrz swoje rośliny w produkty, które pomogą Ci utrzymać zdrowie korzeni, takie jak eliksir korzeniowy, kwas huminowy/fulwinowy, produkty na bazie enzymów lub witaminy/minerały, aby przywrócić roślinom pełnię sił. Produkty te zwykle pomagają rozkładać resztki nawozów i poprawiają ich wchłanianie, jednocześnie stymulując zdrowy wzrost korzeni.

Powrót do normalnego planu nawożenia

Po wykonaniu powyższych kroków, nadszedł czas, aby powrócić do planu nawożenia. Jeśli ponownie rozpoczniesz nawożenie, zacznij od roztworu o połowę niższej dawki i zwiększ stężenie po wszystkich 2 lub 3 nawożeniach. Twoje rośliny dopiero zaczynają się regenerować, a ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest wywołanie nawrotu choroby.

Jeśli twoje rośliny uległy poparzeniu w fazie wzrostu, zwróć uwagę na to, aby zrekompensować stracony czas, zanim doprowadzisz je do kwitnienia. Jeśli Twoje rośliny niefortunnie doświadczą poparzenia w fazie kwitnienia, niestety nie możesz już nic zrobić, aby zrekompensować szkody.

W niektórych przypadkach rośliny po okresie kwitnienia mogą potrzebować kilku dodatkowych dni, aby w pełni dojrzeć. Spróbuj zmniejszyć dawkę składników odżywczych, aby uniknąć dalszych szkód.

Jak w Przyszłości Unikać Poparzenia Roślin

Jeśli chodzi o uprawę marihuany, najlepszym sposobem zapobiegania poparzeń, infekcji lub szkodników jest solidna obrona. Dlatego zawsze zalecamy, aby zapobiegać, zamiast leczyć.

Aby zapobiec poparzeniom nawozami, pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Dobra ziemia, naturalna woda i mnóstwo słońca to wszystko, czego rośliny tak naprawdę potrzebują.

Dlatego użycie składników odżywczych nie jest w 100 % konieczne. W rzeczywistości ich użycie może przynieść więcej problemów niż korzyści. Należy również pamiętać, że niektórzy producenci odżywek dla roślin konopi zalecają zwiększone dawki, aby sprzedawać więcej swojego produktu.

Nie mówimy, że nie powinieneś używać żadnych składników odżywczych, ale jeśli to robisz, pamiętaj, aby robić to oszczędnie. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z instrukcjami i wytycznymi dotyczącymi składników odżywczych i nie bój się zapytać innych hodowców o radę.

Pamiętaj, aby dokładnie odmierzać składniki odżywcze za pomocą miarki lub kubka. Zacznij od małej ilości i stopniowo dostosowuj dawki nawozu, aby rośliny mogły przyzwyczaić się do dostarczanych im składników odżywczych.

Jeśli masz możliwość użycia miernika EC podczas mieszania swoich składników odżywczych, jest to bardzo wskazane. Zasadą jest utrzymanie EC na poziomie 0,8-1,3 dla wzrostu i około 1,7 dla kwitnienia.

Zanim jednak zaczniesz zwiększać stężenie nawozu, musisz upewnić się, że rośliny są w stanie go wykorzystać, dlatego ważne jest stopniowe zwiększanie dawki. Niektóre rośliny będą w stanie wchłonąć więcej nawozu, a innym się to nie spodoba.

Jak Zapobiec Poparzeniu Roślin

Nasze doświadczenie w uprawie konopi indyjskich pozwala nam dojść do wniosku, że poparzenia spowodowane składnikami odżywczymi pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy growerzy chcą pójść na łatwiznę, są zbyt gorliwi lub zbyt niecierpliwi. Nie zapominaj, że uprawa konopi powinna być satysfakcjonującym i relaksującym doświadczeniem. Poświęć trochę czasu na obserwację swoich roślin, a gwarantujemy, że nigdy nie będziesz miał problemu z poparzeniem roślin.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.