Podstawy Poziomu pH

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Aby stworzyć dobrą marihuanę ważną rzeczą jest zwracanie uwagi na poziom pH ziemi, w której ona rośnie. Większość growerów prędzej czy później staje przed potrzebą zmierzenia oraz dopasowania poziomu pH. Dlatego też dobrze jest być obeznanym w tym temacie zanim napotkasz się z tym problemem. Przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się wszystkiego na temat obchodzenia się z poziomem pH.

Poziom pH danej rośliny jest miarą, jak kwaśne albo zasadowe jest medium, w którym rosną korzenie. Poziom pH oblicza się poprzez logarytm, przy czym 0 jest najkwaśniejsze, a 14 najbardziej zasadowe, a pośrodku, czyli 7 mamy neutralne.

W zwyczajnym ogrodnictwie poziom pH odgrywa bardzo ważną rolę. A u roślin cannabisu tym bardziej. W większości przypadków roślina ta preferuje lekko kwaśny poziom pH. Utrzymanie go w równowadze może mieć ogromny wpływ na cały efekt końcowy uprawy, czyli plon.

Czasem growerzy mają szczęście ze swoją ziemią i praktycznie nie jest wymagana żadna opieka nad nią podczas fazy wzrostu. Ale nie wszyscy są takimi szczęśliwcami i nieraz wymagana są dokładna obserwacja oraz opieka. Jeśli skorygujemy poziom pH w momencie, gdy odbiega on od normy, to otworzy to Twoim roślinom możliwość rozwijania się w najlepszym środowisku jeśli chodzi o absorbowanie składników odżywczych. Ten artykuł został napisany z myślą o wszystkich, którzy chcą nauczyć się podstaw mierzenia oraz korygowania poziomu pH.

Jaką rolę odgrywa poziom pH dla marihuany?

Perfekcyjny poziom pH dla marihuany waha się w obrębie określonej skali, ponieważ niektóre odżywki przy określonym pH są lepiej przyswajane. Oznacza to, że jeśli poziom pH od czasu do czasu będzie się wahał, ale pozostanie w określonym obrębie, to jest to całkowicie w porządku i nie musimy się niczym martwić.

Jeśli uprawiasz marihuanę w ziemi, to poziom pH powinien leżeć pomiędzy 6.0 a 7.0. Jeśli uprawiasz metodą hydrokultury, to powinien on wahać się pomiędzy 5.5 a 6.5. Nie powinieneś za wszelką cenę za każdym razem starać się utrzymywać dokładny poziom pH, ponieważ ziemia skorzysta na tym, gdy jej poziom pH od czasu do czasu nieco będzie się wahał. Zaakceptowanie drobnych zmian oznacza też, że jesteś w stanie zapobiec błędów przy ustawianiu odpowiedniego poziomu pH.

Jeśli medium, w którym rosną korzenie jest za kwaśne albo za bardzo zasadowe, to Twoim roślinom ciężko będzie dalej się rozwijać i pobierać składniki odżywcze. Oznacza to, że Twoje rośliny mogą zostać długotrwale uszkodzone, czego skutki będą widoczne i odczuwalne w plonach, mocy działania oraz ogólnym stanie zdrowia rośliny. Z tego względu ekstremalnie ważnym jest, aby utrzymać zdrowy zakres poziomu pH. Jeśli nie będzie on się zgadzał, to możliwe jest, że będziesz nawoził swoje rośliny, ale te odżywki nie będą miały na nie żadnego oddziaływania.

Jaki jest idealny poziom pH dla roślin marihuany?

Ważnym jest, aby pojąć, że różne rośliny żyją w różnych warunkach pH, ponieważ zostały tak wyhodowane. Zależnie od medium, w którym rosną i którego używasz, idealny poziom pH dla rośliny cannabisu jest zmienny.
Jeśli uprawiasz jedną z metod hydrokultury, to poziom pH może tutaj być niski, około 5.5. Jeśli hodujesz swoje rośliny w ziemi, idealne spektrum pH waha się pomiędzy 6.0 a 6.5. Wszystko poza tym spektrum pH sprawi, że Twoim roślinom trudno będzie korzystać z nawozów i odżywek, jakich im będziesz dostarczać, a to może znacznie ograniczyć i zdrowy rozwój i wzrost.

Jak mierzymy poziom pH?

Poziom pH wody czy też gleby można zmierzyć poprzez użycie specjalnego zestawu testów pH. Takie testy pH można kupić niemalże w każdym sklepie ogrodniczym czy zoologicznym. W normalnym przypadku testy pH dostępne są w formie pasków, roztworów, a nawet istnieją testy elektroniczne.

Ważnym jest, aby poziom pH mierzyć regularnie, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą marihuany. Z biegiem czasu dojdziesz do wniosku, że jesteś w stanie rozpoznać, kiedy poziom pH wypadł z równowagi. Nie masz jednak powodów do tego, aby się denerwować. Czegoś co nie jest jeszcze zepsute nie trzeba też jeszcze naprawiać. A więc tak długo, jak Twoje rośliny są żywe, wszystko jest w porządku.

Rośliny, które wyglądają na zdrowe i dobrze rosną, w normalnym przypadku nie mają problemu z poziomem pH. Jeśli jednak Twoim roślinom brakuje składników odżywczych, może to być oznaka, że coś jest nie tak z poziomem pH i przez to rośliny nie są w stanie pobierać odżywek z gleby.

Niektórzy hodowcy rozpoznają takie odchyłki na podstawie stanu zdrowia rośliny oraz koloru liści. Jednak lepiej jest pozbyć się problemu, zanim dotrze on do korzeni. Z biegiem czasu rozpoznasz oznaki tego, czy Twoje rośliny mają problem z poziomem pH i nawet nie będziesz musiał go mierzyć.

Posługiwanie się poziomem pH

Jeśli rozpoznałeś na roślinie, że musisz dokonać korekty poziomu pH, powinieneś kupić butelkę roztworu, który zwiększa poziom pH (czyli pH plus) oraz butelkę roztworu, który obniża poziom pH (czyli pH minus). W czasie, w którym hodujesz marihuanę będą Ci one niezwykle potrzebne. Możesz je kupić w sklepie ogrodniczym lub zoologicznym, ponieważ często korzystają z nich akwaryści.

Celem jest upewnienie się, że poziom pH pozostaje w wymaganym obszarze. Nie zapomnij, że nie chodzi tutaj o jak najdokładniejsze pomiary, ale chcesz, aby poziom pH wahał się w zakresie, który jest idealny dla danego podłoża, w jakim hodujesz swoje rośliny.

Zwiększanie oraz obniżanie poziomu pH

Jeśli dostarczasz swoim roślinom składniki odżywcze podczas gdy wyrównujesz i dopasowujesz poziom pH, to zawsze najpierw daj odżywki do wody. Kolejnym krokiem jest wiedzieć, ile pH plusa albo pH minusa musisz dodać, to jednak jest kwestią próby i błędów, jednak dajemy Ci małą ściągę, czym się orientować:

  1. Zmierz poziom pH wody, w której rozcieńczyłeś odżywki, zanim dodasz pH plusa bądź pH minusa, ponieważ odżywki już same w sobie zmieniają poziom pH wody.
  2. Gdy już zmierzyłeś poziom pH wody z odżywkami powinieneś się zastanowić ile pH plusa albo pH minusa musisz dodać. Pamiętaj o tym, żeby potem jeszcze raz zmierzyć pH swojego roztworu, zanim podlejesz nim rośliny. W razie, gdyby poziom pH nadal był za wysoki albo za niski, to nie nic nie mieszaj tylko odstaw tą mieszankę na inny raz a zrób po prostu nowy roztwór.
  3. Aby być całkowicie pewnym, zmierz poziom pH wody, która po podlaniu roślin wypływa dołem z doniczki. Jeśli tutaj poziom pH jest wyrównany, to możesz być pewny, że przywróciłeś glebie z powrotem prawidłowe pH.

Ile potrzeba pH Plusa albo pH Minusa?

Ogólna zasada mówi, że 1 ml takiego roztworu na 4 litry wody obniża bądź podwyższa poziom pH o jeden punkt. Jest to jednak bardzo ogólna zasada, ponieważ zależy to też od wody jakiej używasz. Woda, w której jest pełno dodatków, czyli woda twarda ma iny wpływ na poziom pH niż woda miękka. Musisz być więc świadomy, jakiej wody używasz i odpowiednio do tego dodać odpowiednią ilość pH plusa bądź pH minusa.

Jeśli chodzi o roztwór pH Plus możesz go użyć pomiędzy 2 a 4 ml na 4 litry wody, aby podnieść poziom pH o jedną jednostkę. pH Plus ma znacznie słabsze działanie niż pH Minus. Dlatego też możesz się z nim obchodzić w bardziej hojny sposób.

Wszystko najpierw rozcieńczaj w wodzie

Nigdy nie mieszaj nawozów z odżywkami! Każde z tych roztworów należy najpierw rozcieńczyć w wodzie i dopiero wtedy je zmieszać. Jeśli je ze sobą pomieszasz, to może dojść do różnych reakcji chemicznych, zanim wlejesz je do wody, a tego chcemy przecież uniknąć. To samo tyczy się roztworów pH. Możesz je dodać do wody dopiero wtedy, gdy dodałeś już do niej nawozy. Pamiętaj, aby roztwór pH dodawać po kropelce, najlepiej używając do tego pipetki.

Co najważniejsze, nigdy nie przesadzaj, obojętnie czy są to nawozy, odżywki czy roztwory pH. Zawsze dodawaj ich po kropelce i stosuj się do zaleceń producenta na opakowaniu. W przypadku roślin marihuany zasada jest taka, że podajemy zawsze średnio o połowę mniej nawozu niż jest to zalecane. Ponadto łatwiej jest czegoś dolać niż cofnąć nadmiar tego, co już dodałeś.

Nie ma ścisłej reguły

Bądź świadom tego, że bycie całkowicie precyzyjnym jest bardzo trudne, jeśli chodzi o wyjaśnienie, ile dokładnie należy użyć pH Plusa czy pH Minusa. Jest to zależne od bardzo wielu czynników, nawet od jakości odżywek i nawozów, których używasz do dbania o rośliny. Właśnie z tego powodu ważnym jest, aby zmierzyć poziom pH danego roztworu, zanim podlejemy nim rośliny.

Metoda prób i błędów z czasem nabierze konkretnej postaci, ponieważ będziesz się stawał coraz pewniejszy jeśli chodzi o ilość wody oraz kwestię ile pH Plusa czy pH Minusa powinieneś użyć.

Koniec końcem chodzi o to, aby poruszać się w określonym zakresie. Próbowanie dokładnego ustawienia poziomu pH to tylko strata czasu oraz energii. Za którymś razem z kolei nabierzesz poczucia, ile jakiego roztworu należy użyć, aby uzyskać idealny poziom pH dla swoich roślin i na końcu uzyskać wspaniałe plony.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.