Temperatura Oraz Zawartość Tlenu w Wodzie Do Podlewania Roślin Konopi

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Właściwa Temperatura Podczas Podlewania Roślin Konopi

Często przy uprawie roślin konopi indyjskich growerzy nie zwracają wystarczającej uwagi na temperaturę wody do podlewania, czy to w uprawach hydroponicznych, czy w uprawach glebowych. Jest to ważny czynnik, który przyczynia się do rozwoju systemu korzeniowego.

Jeśli roztwór odżywczy w zbiorniku ma zbyt wysoką temperaturę, może to prowadzić do dalszych problemów i błędnej diagnozy. W rezultacie rośliny konopi mogą słabo się ukorzeniać, rosnąć powoli lub wcale, a kwiaty mogą się nieoptymalnie rozwijać.

Woda z kranu w zależności od pory roku może mieć różną temperaturę. Wąż używany w ogrodzie może szybko nagrzewać się na słońcu, a woda w nim staje się gorąca. W zimie woda z kranu może być lodowato zimna. Ale co dokładnie dzieje się, gdy woda nie ma odpowiedniej temperatury podczas podlewania lub nawadniania? Jaka jest najlepsza temperatura do podlewania roślin marihuany?

Zbyt Ciepła Woda

W niektórych klimatach i warunkach uprawy woda do nawadniania może być zbyt ciepła. Problem ten nie występuje tak często jak w przypadku zbyt zimnej wody. Jeśli woda do podlewania jest zbyt ciepła, cały rozwój roślin jest spowolniony, a pobieranie składników odżywczych jest znacznie zakłócone przez brak tlenu w zbiorniku na wodę/składniki odżywcze. Problem ten można rozwiązać jedynie poprzez regulację temperatury wody do podlewania i obszaru korzeniowego i doprowadzenie jej do dobrego poziomu.

Zbyt ciepła woda do podlewania sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych w obszarze korzeni, a następnie może doprowadzić do śmierci całej rośliny. Należy unikać kontaktu korzeni z gorącą wodą. W przypadku uprawy hydroponicznej zbyt ciepła woda w zbiorniku może wystąpić zwłaszcza w miesiącach letnich. W takim przypadku najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu jest zastosowanie klimatyzatora w przestrzeni uprawowej, zwiększenie wentylacji i/lub zastosowanie reflektora Cool Tube. Istnieją również chłodnice wody, które utrzymują temperaturę w zbiorniku odżywczym na pożądanym poziomie.

Zbyt Zimna Woda

Korzenie konopi doskonale rozwijają się w roztworze odżywczym wzbogaconym w tlen i o odpowiedniej temperaturze.

Często woda używana do podlewania jest zbyt zimna. Na wielu obszarach (zimna) woda z kranu nie jest wystarczająco ciepła do nawadniania przez wiele miesięcy w roku. Jeśli rośliny konopi otrzymują wodę, która jest zbyt zimna, gałęzie i łodygi liści najpierw zmienią kolor na fioletowy, co w wielu przypadkach jest spowodowane niedoborem fosforu. W temperaturze 15°C fosfor jest słabo wchłaniany, w temperaturze 10°C nie jest w ogóle wchłaniany. Wzrost zostaje zahamowany, a w krótkim czasie pojawiają się niedobory magnezu i azotu.

W okresie kwitnienia z powodu zbyt zimnego podlewania pąki rozwijają się gorzej, pozostają mniejsze i tworzą wiele małych liści pomiędzy nimi. Problem ten można łatwo rozwiązać za pomocą termometru i dodania ciepłej wody. Ustaw właściwą mieszankę zimnej i ciepłej wody, a następnie użyj tej wody do podlewania roślin.

Tlen i Temperatura Wody

Woda składa się z wodoru i tlenu. Ilość tlenu zawartego w wodzie może się jednak wahać i zależy między innymi od temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Ilość tlenu zawartego w wodzie ma ogromne znaczenie dla roślin konopi, ponieważ jest to jeden z czynników decydujących o zdolności systemu korzeniowego do przyswajania składników odżywczych.

Korzenie z kolei mają kluczowe znaczenie dla ogólnego rozwoju roślin. Z tego powodu w uprawie hydroponicznej w głębokiej wodzie, a także w innych systemach hydroponicznych, woda w zbiorniku musi być wzbogacana w tlen za pomocą pomp powietrznych i kamieni bulgoczących. Rośliny, które otrzymują natlenioną wodę, która jest również w odpowiedniej temperaturze, działają lepiej i produkują więcej plonu.

Zawartość tlenu w wodzie może być również zmniejszona przez dużą ilość bakterii.

Idealna Temperatura Nawadniania

Rośliny rozwijają się najlepiej, gdy są podlewane wodą o temperaturze między 20°C a 25°C. Przy temperaturze 19°C korzenie mogą się lepiej rozwijać, a maksymalne pobieranie składników odżywczych ma miejsce przy temperaturze wody 23°C.

Aby uzyskać lepsze wyniki, należy nie tylko dostosować temperaturę wody, ale także wzbogacić wodę do podlewania o dodatkowy tlen. Nawet jeśli nie prowadzisz upraw hydroponicznych, sensowne jest wzbogacenie wody w tlen. Można to łatwo zrealizować za pomocą małej pompki powietrza, cienkiego węża powietrznego i kamienia bąbelkowego. Wystarczy umieścić kamień bąbelkowy w konewce na kilka minut i włączyć pompę napowietrzającą.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.