Wyposażenie Lamp do Uprawy Roślin Konopi Indyjskich

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Różne Rodzaje Odbłyśników do Lamp Uprawowych

Jeśli uprawiasz rośliny marihuany w zamkniętych pomieszczeniach, będziesz potrzebował jednej lub więcej lamp mieszczących się nad roślinami. Źródło światła, bez względu na to jak silne, będzie wysyłać swoje promienie świetlne w dowolnym kierunku.

Niektóre z nich bez wątpienia dotrą do roślin i spełnią swoje zadanie. Im więcej światła będzie skierowane na rośliny, tym lepsze wyniki. Natomiast wiązki skierowane ku górze to dużo zmarnowanej energii i pieniędzy.

Odbłyśniki kierują niewykorzystane światło z powrotem w kierunku roślin i w ten sposób zwiększają wydajność i intensywność światła. Wynik? Uzyskuje się lepsze plony bez marnowania już zoptymalizowanej mocy lampy.

Czynnikiem komplikującym jest jednak mnogość konstrukcji odbłyśników, różne materiały i (w niektórych przypadkach) przesadzone obietnice producentów. Generalnie nie ma najlepszego odbłyśnika. Najlepsza opcja zależy całkowicie od istniejącego wyposażenia i przeznaczenia, jak również od budżetu i dostępnej przestrzeni.

Więcej Światła Może Oznaczać Więcej Ciepła

Światło zawsze będzie świecić w linii prostej, dopóki nie trafi na powierzchnię, od której może się odbić. W tym przypadku powierzchnia ta będzie, miejmy nadzieję, odbłyśnikiem. Podczas odbicia, powierzchnia, w którą uderza światło, pochłania część energii świetlnej i rozprowadza ją w postaci ciepła. Od tego, jak bardzo powierzchnia jest odblaskowa, zależy, jak dużo tej energii jest tracone w postaci ciepła.

Pamiętajmy, że staramy się poprawić wydajność, a naszym głównym celem jest odbijanie jak największej ilości promieni świetlnych bez ich utraty. Jeśli energia świetlna jest tracona na rzecz ciepła zamiast być odbijana, temperatura w twoim growroomie będzie tylko bezsensownie rosła.

Jakie Istnieją Rodzaje Odbłyśników?

Istnieje cała gama różnych odbłyśników, ale ogólnie rzecz biorąc można je podzielić na 3 różne typy: odbłyśniki okapowe, odbłyśniki paraboliczne i odbłyśniki skrzydłowe. Rynek bardzo się rozwinął, dlatego też istnieje tak wiele różnych modeli.

Odbłyśnik Okapowy

Płaskie i szerokie lub wysokie i wąskie: odbłyśniki w kształcie okapu idealnie nadają się do większości pomieszczeń do uprawy. Można je dopasować do dostępnej przestrzeni i w zależności od tego, ile światła chcesz odbić, możesz stworzyć skoncentrowane obszary dla kilku roślin lub ustawić szerszą wiązkę światła, która jest typowo odpowiednia dla działalności komercyjnej.

Odbłyśniki okapowe są bardzo uniwersalne, ponieważ występują w różnych kształtach i rozmiarach, jednak typowy kwadratowy kształt odbłyśników okapowych powoduje raczej wąski wzór odbicia, zwłaszcza w porównaniu z innymi typami odbłyśników. Mając to na uwadze, należy dokładnie przemyśleć ustawienie, aby wydobyć z nich jak najwięcej.

Odbłyśnik Paraboliczny

Jak sama nazwa wskazuje, odbłyśniki paraboliczne oferują znacznie większą powierzchnię świetlną niż wcześniej wspomniane odbłyśniki okapowe. Z tego powodu do pokrycia tego samego obszaru potrzebna jest mniejsza liczba odbłyśników, jednak ich największa zaleta jest jednocześnie ich największą wadą. Zwiększona skuteczność świetlna odbywa się kosztem natężenia światła. Światło jest rozprowadzane na większej powierzchni, ale jeśli nie zmniejszysz odległości między górną częścią rośliny a lampami, promienie światła nie będą za bardzo przenikać do górnych liści.

Istnieje ryzyko, że odbłyśniki paraboliczne zostaną opuszczone zbyt nisko, ponieważ żarówki wytwarzają dużo ciepła. Nawet jeśli używasz wysokiej jakości materiału odblaskowego w odbłyśniku, liście mogą zostać spalone, jeśli umieścisz lampy zbyt blisko roślin konopi i uszkodzić je. Odbłyśniki paraboliczne zajmują również dużo miejsca, przez co mogą nie być zbyt odpowiednie dla większości rekreacyjnych lub początkujących hodowców.

Odbłyśnik Skrzydłowy

Odbłyśniki skrzydłowe mogą być umieszczone gdzieś pomiędzy odbłyśnikami parabolicznymi a okapowymi. Zapewniają one zrównoważony, regulowany średni rozsył i natężenie światła. Ich różnorodność jest również powodem ich wielkiej popularności. Odbłyśniki skrzydłowe odbijają światło w podobny sposób jak inne typy odbłyśników, ale ich skośna konstrukcja sprawia, że promienie świetlne trafiają w kilka punktów i odbijają się w różnych kierunkach.

To ukośne odbicie nie tylko pomaga uniknąć zbyt gorących obszarów, ale również zapewnia dość równomierne rozłożenie promieni świetlnych. Jeśli porównamy koszty w stosunku do skuteczności świetlnej, reflektor skrzydłowy jest pod tym względem zwycięzcą. Jeśli wybierzesz model regulowany, to możesz zmieniać dystrybucję światła podczas rozwoju roślin, tak aby wszystko przebiegało bez zakłóceń.

Taka wszechstronność odbłyśników skrzydłowych jest również częściowo powodem, dla którego niektórzy hodowcy ich unikają. Potrafią wszystko, ale robią wszystko na dość przeciętnym poziomie. W przypadku reflektora parabolicznego uzyskuje się większy strumień światła, a w przypadku reflektora okapowego lepsze natężenie.

Otwarte vs. Wentylowane Odbłyśniki

Niezależnie od konstrukcji, wszystkie wymienione modele mają jedną wspólną cechę: problem wydzielania ciepła przez żarówki. Z otwartymi reflektorami generowane ciepło będzie krążyć po pomieszczeniu do uprawy i, w zależności od pozycji, będzie ogrzewać wierzchołki roślin konopi i może je uszkodzić.

Rozwiązaniem tego problemu byłby odbłyśnik chłodzony powietrzem. Wentylowany odbłyśnik zamyka żarówki w zamkniętym szklanym pudełku. Wylot powietrza kieruje zimne powietrze nad żarówkę i poza przestrzeń uprawową. W ten sposób ciepło generowane przez żarówki jest bezpośrednio usuwane z przestrzeni uprawowej, przy jednoczesnej poprawie intensywności i dystrybucji światła.

Wentylowane Odbłyśniki Mają Wiele Zalet

Chłodzone powietrzem odbłyśniki mogą być zawieszone nieco bliżej roślin, ponieważ ciepło wytwarzane przez żarówki jest zatrzymywane. Dzięki dodatkowym zaletom, takim jak konstrukcja w kształcie okapu, parasola czy skrzydeł, istnieje rozwiązanie stworzenia odbłyśnika chłodzonego powietrzem, które pasuje do każdej uprawy.

Największą wadą jest koszt takich odbłyśników. Odbłyśniki chłodzone powietrzem są droższe niż np. standardowe odbłyśniki okapowe. Ponieważ wymagają one stałego przepływu powietrza, wiążą się z nimi dodatkowe koszty energii elektrycznej oraz komplikacje związane z instalacją wentylatorów i wentylacji.

Czym Różnią Się Od Siebie Poszczególne Odbłyśniki?

Oprócz wyglądu i konstrukcji, jedną z ostatnich rzeczy do rozważenia z odbłyśnikami jest materiał użyty do odbicia światła. Energia ze światła jest zamieniana w ciepło, a materiał, który wybierzesz, ma bezpośredni wpływ na to, ile ciepła wygeneruje Twój odbłyśnik.

Jakość Materiału z Jakiego Jest Wykonany Odbłyśnik

Współczynnik załamania światła wskazuje, jak bardzo światło jest odbijane. Powierzchnia o współczynniku załamania 50% odbije 50% światła, ale pozostałe 50% zostanie utracone w postaci ciepła. Najtańszą opcją dla odbłyśników jest oksydowane aluminium, które ma współczynnik załamania światła około 70%. To niekoniecznie jest złe, ale tworzy wiele straconej energii i dodatkowe ciepło w growroomie.

Anodyzowane aluminium załamuje światło na poziomie 85% – jest lepsze, ale wciąż nie najlepsze. Specjalnie powlekane aluminium (PVD) ma współczynnik załamania światła 95% – to znaczna poprawa w stosunku do najtańszej opcji, czyli aluminium oksydowanego. Oprócz regularnej konserwacji i serwisowania, wydajność wybranego materiału będzie ostatecznie wpływać na koszty. Z pewnością za lepszy materiał odblaskowy trzeba będzie też więcej zapłacić.

Gładka Czy Tłoczona Tekstura?

Ostatnim punktem jeśli chodzi o właściwości materiału jest tekstura. Gładkie powierzchnie odbijają promienie świetlne w linii prostej. W zależności od kształtu odbłyśnika może to powodować powstawanie skoncentrowanych obszarów światła i skoncentrowanego gorąca. W miarę możliwości należy unikać tych punktów gorąca, ponieważ mogą one powodować przypalanie liści i uszkodzenia roślin. Tłoczone powierzchnie aluminiowe odbijają światło w wielu kierunkach, poprawiając jego dystrybucję i, w zależności od ustawienia, intensywność.

Jaki Odbłyśnik Będzie Dla Mnie Najlepszy?

Najlepszym odbłyśnikiem z największą ilością zalet byłby prawdopodobnie chłodzony powietrzem odbłyśnik paraboliczny wykonany z powlekanego aluminium PVD. Dzięki takiemu zakresowi funkcji, połączysz wszystkie korzyści, co będzie wielką zaletą. Ale to, co jest optymalnym rozwiązaniem dla jednego hodowcy, może u innego w ogóle się nie sprawdzić.

Rośliny konopi potrzebują tylko jednego źródła światła – rosną bez użycia odbłyśnika. Jednakże, jeśli chcesz wydobyć z nich jak najwięcej i uzyskać najwyższe możliwe plony, powinieneś kupić odbłyśnik, który pasuje do Twojej konfiguracji uprawy i budżetu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.