Jak Klonuje Się Roślinę Cannabisu?

Opublikowane przez Marysia Konopnicka w dniu


sklep z nasionami marihuany thc

Istnieją głównie dwa sposoby na uprawę marihuany. Z jednej strony poprzez wysianie nasion, a z drugiej strony poprzez klonowanie. Jeśli znalazłeś idealną roślinę marihuany i uważasz, że to czas na jej sklonowanie, to my pokażemy Ci jak to zrobić. Dzięki tej instrukcji swoje klony pozyskasz w ciągu dziesięciu dni.

Jeśli już sprawdziłeś swoją rękę na uprawie cannabisu, to następnym, logicznym krokiem jest klonowanie. Większość growerów zaczyna proces klonowania dopiero wtedy, gdy ich jednak bądź kilka najlepszych roślin są na to gotowe. Jest to zależne od tego, że technika klonowania stanowi dokładną replikę rośliny, którą klonujemy.

Hodowanie rośliny z nasiona oznacza, że mogą w niej, chcąc nie chcąc, wystąpić różne wariacje. Natomiast jeśli sklonujemy roślinę, to otrzymamy jej identyczną kopię. Klonowanie jest szczególnie wtedy sensowne, gdy napotkałeś nadzwyczajną odmianę i za wszelką cenę chcesz ja utrzymać. Przedstawimy Ci tutaj skuteczne metody klonowania.

Odpowiednia roślina do sklonowania

Co sprawia, że dana roślina jest dobrym kandydatem na to, aby ją sklonować? Jeśli dopiero co zacząłeś hodowlę swoich roślin, to będziesz mógł zauważyć w swoim ogrodzie dużą ilość różnych fenotypów. Niektóre rośliny będą większe, inne słabsze, jeszcze inne o bardzo silnym działaniu.

Często hodowcy szukają rośliny, która jest odporna, ma dużą moc, silny zapach i daje duże plony. Czasami zdarzy się, że nie otrzymasz wszystkich tych właściwości w jednej roślinie i przez to może to potrwać nawet kilkanaście generacji zanim w końcu natrafisz na tą idealną roślinę.

Inne czynniki stają się coraz bardziej ważne dla growerów, jak na przykład czas wzrostu czy wielkość. Ogólnie musisz sam zdecydować się na te cechy, które chcesz uzyskać w swoim ogrodzie i wtedy takie rośliny sklonować.

Klonowanie to także dobry sposób na uniknięcie zakupu nasion, jeśli masz swoją ulubioną odmianę ale nie chcesz ciągle kupować tego samego produktu. Mimo to istnieje też duża liczba growerów, którzy cenią sobie w swoim ogrodzie różnorodność.

Gdy tylko ze starannością zdecydowałeś się na to, jakie rośliny chcesz kontynuować w ogrodzie, to czas, aby zacząć sam proces klonowania. Jest to o wiele prostsze niż hodowla od samego nasionka i zaskakująco łatwe.

Odpowiedni sprzęt

Nawet jeśli klonowanie jest dosyć proste, to potrzebujesz do tego zbioru kilku gadżetów, których możliwie, że jeszcze nie posiadasz. Dane narzędzia są podstawową i niezbędną rzeczą podczas procesu klonowania i zapewnią Ci lepszą szansę na odniesienie sukcesu.

  1. Pojemnik na klony: Chodzi tutaj o małe plastikowe pojemniki, najczęściej z 24 wytłoczonymi dołkami, w których trzymane są małe sadzonki roślin. Mają one przezroczystą pokrywkę oraz podstawkę na wodę. Nie jest on konieczny, jednak z pewnością ułatwi sprawę, ponieważ pomoże Ci w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci wokół klonów, aby mogły one wypuścić korzenie. Oczywiście wielkość pojemnika jest zależna od tego, jak duże są Twoje pędy na klony oraz ile ich masz. Aby rośliny były zaopatrywane tylko w światło, które potrzebują, możesz pojemnik umieścić w growboxie.
  2. Medium dla korzeni: najlepsze medium dla klonów to kwestia debaty. Możesz użyć wełny mineralnej, skompresowane pellety torfowe, przy czym te ostatnie są najczęściej polecane i są najtrwalsze. Alternatywnie możesz swoje klony najpierw trzymać w wodzie do momentu, aż wypuszczą korzenie, do czego nie będziesz też musiał dodawać specjalnych hormonów na ukorzenienie.
  3. Hormon ukorzeniający: Istnieje szeroka gama ukorzeniaczy, których możesz użyć. Ale musisz być świadomym tego, że niektóre rośliny lepiej reagują na żel, a inne na proszek. Aby ominąć ten problem (bo przecież nie możesz tego wcześniej wiedzieć), użyj po prostu obydwu naraz. Nie zaszkodzi, a upewni Cię, że roślina zareaguje i wypuści korzenie.
  4. Żyletka: Będziesz jej potrzebować, aby odciąć klony od rośliny matki.
  5. Duża miska z wodą: W celu ochrony klonów.
  6. Butelka z rozpylaczem i wodą: Aby zapewnić nawodnienie klonów podczas procesu ukorzeniania.
  7. Wysokiej jakości źródło sztucznego światła: Ponieważ również klony potrzebują światła.

Jak przygotować wycinki, czyli klony

Aby zapewnić swoim klonom odpowiednie ukorzenianie, musisz je odpowiednio przygotować. Najpierw, zanim wytniesz klony, na kilka dni przed przestań nawozić roślinę matkę. Jeśli przed przycięciem w liściach będzie się znajdowało za dużo azotu, to klony będą dalej rosły i się rozwijały zamiast puszczać korzenie.

Ponadto powinieneś uważać na to, aby odciąć klona jak najbliżej łodygi i możliwie pod kątem 45 stopni. Najlepiej odetnij te pędy, które znajdują się nieco niżej na roślinie, ponieważ zazwyczaj są one bardziej ukryte. Poza tym dobrze będzie, jeśli przytniesz blaszki liściowe, aby liście były krótsze. Gdy tylko przygotujesz klony, od razu umieść je w misce z wodą. Dzięki temu zapewnisz im, że łodygi nie zaczną usychać i nie powstaną bąbelki powietrza na dolnej powierzchni.

Jak zainicjować ukorzenianie

Teraz, gdy powycinałeś już pędy na klony, nadszedł czas na medium do ukorzeniania. Musisz je przygotować i wsadzić do niego swoje pędy. Jest to najważniejsza część całego procesu klonowania.

  1. Zacznij od zamoczenia pelletu torfowego w wodzie. Jeśli weźmiesz wełnę mineralną, możesz ten krok pominąć. Dzięki moczeniu, pellety torfowe zaczną pęcznieć.
  2. Weź pojemnik, w którym będziesz trzymał klony i umieść w każdym wytłoczonym dołku pellet z torfu czy też wełnę.
  3. Teraz czas na ukorzeniacz. Weź pędy i zamocz ich dolną część (czyli tą, gdzie mają być korzenie) w żelu ukorzeniającym, po czym w proszku do ukorzeniania. Dzięki temu powstaną dwie warstwy hormonu ukorzeniającego na każdym klonie.
  4. Każdego klona umieść w pellecie torfowym. Łodygę ostrożnie wciśnij w pellet, dzięki czemu będzie się w nim swobodnie znajdował. Jeśli klony będą wypadały, nie urodzą korzeni. Jeśli używasz wełny, to na górze jest dziura, w którą łodyga klona swobodnie wejdzie.
  5. Teraz Twoje klony znajdują się już w medium. Dodaj każdemu po jednej łyżeczce do herbaty wody, przez co uaktywnią się hormony ukorzeniające i przygotują klony na wstawienie ich pod sztuczne źródło światła.
  6. Spryskaj swoje klony nieco wodą i to samo zrób z pokrywką pojemnika, w którym się znajdują. Stała wilgoć w pojemniku jest niezbędna do tego, aby klony puściły korzenie.
  7. Zamknij pojemnik z klonami i włącz światło. Moc oświetlenia zależy od tego, ile masz klonów. Ogólnie światło fluorescencyjne powinno znajdować się ok. 2,5 – 5 cm nad pokrywą pojemnika. Jeśli używasz światła halogenowego, to odstęp ten powinien wynosić minimum 60 cm.
  8. Im więcej światła dostają klony, tym lepiej. Światło musi się świecić przez 18 godzin dziennie.
  9. Przez pierwsze dwa dni nie otwieraj pojemnika, dzięki czemu nie ucieknie z niego wilgoć.

Najtrudniejsza część pracy jest już za Tobą. Teraz musisz przez kolejne dwa tygodnie bacznie obserwować swoje klony i je pielęgnować. Po tym czasie klony powinny mieć już korzenie.

Pielęgnacja klonów

  1. Utrzymuj w pojemniku, w którym znajdują się klony, temperaturę równą około 20°C. Po dwóch dniach codziennie go otwieraj i spryskuj korzenie wodą.
  2. Po dwóch dniach otwórz również wywietrzniki, dzięki czemu pellety torfowe zaczną wysychać i Twoje klony zaczną szukać wilgoci, czyli zaczną puszczać korzenie. Spryskuj je więc po dwa razy dziennie wodą.
  3. Po upływie około 5 dni musisz sprawdzić, czy pellety albo wełna są suche. Jeśli tak, to dodaj pół litra wody, ale upewnij się przy tym, że wodę wlewasz do podstawki pojemnika, a nie na pellety czy wełnę. Dzięki temu zakomunikujesz swoim klonom, że mają szukać wody przy ziemi. Jeśli polejesz wodą medium, klony nie wypuszczą za dużych korzeni.
  4. Na następny dzień zamknij wywietrzniki i dalej dwa razy dziennie spryskuj klony wodą. W tym czasie większość klonów już powinna mieć korzenie.
  5. W dzień 8 i 9 wszystkie klony powinny mieć korzenie. Teraz nadszedł czas na dodawanie im lekkich odżywek. Znowu wlej do podstawki pół litra wody,a le z dodatkiem małej ilości nawozu. Wywietrzniki nadal pozostaw zamknięte, dzięki czemu składniki odżywcze pozostaną w systemie.
  6. Po 10 dniach ściągnij pokrywę pojemnika, Twoje rośliny powinny zacząć przyzwyczajać się do normalnej wilgotności powietrza.

Wskazówka dla przesadzania

Teraz, gdy Twoje klony mają korzenie, są gotowe, aby przesadzić je do ziemi. Bądź jednak ostrożny, gdy nadejdzie ten czas. Takie sadzonki są nadal bardzo wrażliwe i delikatne. Jeśli nie zachowasz wystarczającej ostrożności, to cała Twoja dotychczasowa praca i wysiłek mogą pójść na marne. Jeśli Twoje klony znajdują się już w medium, w którym będą rosły, traktuj je tak, jak normalne rośliny.


1 komentarz

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


uprawa marihuany i konopi na seeds.com.pl
Copyright © seeds.com.pl - O uprawie, hodowli marihuany, konopi indyjskich wiemy wszystko.